Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Kazuo Ishiguro - Klara i Słońce

Kazuo Ishiguro - Klara i Słońce

Informacje o książce

dots Tytuł : Klara i Słońce (Klara and the Sun)
dots Autor: Kazuo Ishiguro
dots Ilość stron: 320
dots Wydawnictwo: Albatros
dots Rok wydania: 2021
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Klara, sztuczna przyjaciółka o wybitnych zdolnościach obserwacyjnych, ze swojego miejsca w sklepie bacznie śledzi zachowanie tych, którzy mijają jego witrynę, i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że któryś z klientów wkrótce wybierze właśnie ją. Ale kiedy wydaje się, że jej los nareszcie się odmieni, Klara otrzymuje ostrzeżenie, by nie ufać zbytnio ludzkim obietnicom…

Literackie Nagrody Nobla nie zwykły kojarzyć się z fantastyką. Owszem, swego czasu przebąkiwano o szansach Stanisława Lema, czyniono to jednak bardzo nieśmiało i bez wymiernego efektu. Jest to swego rodzaju ucho igielne, przez które może się prześlizgnąć nawet i Bob Dylan (nie twierdzę, iż niesłusznie), ale nie osoba śniąca na co dzień o odległych planetach czy spiczastouchych czarodziej(k)ach. Ale gdy się daną nagrodę już przyzna…

Kazuo Ishiguro pozwolił sobie bowiem na coś, na co wielu literatów z salonów nigdy by się nie poważyło, obawiających się, że tego rodzaju mezalians już na wieki będzie się dla nich wiązał z deklasacją i środowiskowym ostracyzmem, lecz jego status noblisty pozwala mu na poniekąd każdy rodzaj szaleństwa, wszak i tak już nie czekają go żadne większe zaszczyty. Tymczasem jego najnowsza powieść – której główną bohaterką jest android, akcja zaś rozgrywa się w epoce powszechnie stosowanych prenatalnych ulepszeń genetycznych – niewątpliwie lokuje ją na półce właśnie z fantastyką.

Kazuo Ishiguro   Klara i Slonce 143942,1


Nie jest to bynajmniej żadne „hard sci-fi”, ale też w żadnym razie metaforyczny moralitet w stylu „Folwarku zwierzęcego”, całości jednak nie jest aż tak daleko duchowi powieści chociażby Isaaca Asimova czy innych klasyków gatunku (jakkolwiek nieco współcześnie już zapomnianych). Momentami wywołuje on skojarzenia chociażby z takim „Ja, robot”, lecz zachowując suwerenność pozycja ta nie cechuje się aż taką intensywnością.

Niestety po zakończeniu lektury czytelnik nie może nie zacząć się zastanawiać, o czym tak naprawdę traktowała ta pozycja. Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż dla autora kluczowa jest nawet nie sama fabuła, a „główny” wątek fabularny w dużej mierze pełni rolę pretekstu dla dzielenia się nastrojem chwili.

„Klara i Słońce” to książka daleka od naiwności, choć na takową stylizowana. Doceniając suwerenność autora trudno ją jednak uznać za czołową czy to w jego dorobku, czy to prawdziwie znaczącą dla eksplorowanego przez pisarza gatunku, i to nawet w krótkiej perspektywie czasowej.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow