Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Kate Elliott - Królewski smok

Kate Elliott - Królewski smok

Informacje o książce

dots Tytuł : Królewski smok (King's Dragon)
dots Autor: Kate Elliott
dots Ilość stron: 528
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Nad Wendarem wisi groźba wojny domowej. Wprawdzie król Henryk wciąż nosi koronę, ale jego siostra Sabella podaje w wątpliwość prawo brata do tronu. Wielu jest chętnych, by zaciągnąć się pod jej sztandar, czy to z chęci zysku, czy też z powodu wiary w słuszność sprawy.

Rozdarty wewnętrznie Wendar staje na dodatek w obliczu dwóch najazdów - z północy i ze wschodu; musi stawić czoło niosącym śmierć Eikom i wschodnim nomadom, Qumanom. Wielu Wendarczykom objawiają się złowieszcze omeny.

I oto w sam środek konfliktu trafia dwoje młodych ludzi: Alain, który może odnaleźć swą przyszłość w wizji zesłanej przez Panią Bitew, i Liath, dziewczyna dziewczyna zdolna zmienić historię... Liath i Alain, uwikłani w walkę o przeżycie, bezlitośnie wciągani są w bitwę znacznie poważniejszą, o której wyniku zadecyduje magia...


Heroiczna fantasy nie ginie, ale staje się coraz bardziej mroczna i mroczna: bestei nie muszą ogłuszać, by przerażać, przeciwnie, najbardziej paskudne są wręcz przyjazne, spokojne i rzetelne w zadawanych okrucieństwach. Kwintensencją tego stylu stała się twórczość George’a R.R. Martina, co bynajmniej nie oznacza, by inni byli li tylko naśladowcami.

Kate Elliott zdaje się być tyleż zafascynowana epoką (zachodnioeuropejskiego) średniowiecza, gdyż niezwykle często czyni odniesienia do tej epoki. W ogóle, jej książkę można poniekąd traktować jako swego rodzaju historię alternatywną – mamy bowiem do czynienia ze swego rodzaju modyfikacją chrześcijaństwa (aczkolwiek bez Chrystusa), mamy modlitwy odwołujące się do starożytnej greki (pytanie jednak na ile jest to zabieg celowy), możemy się nawet dopatrzeć Maurów.

Kate Elliott   Krolewski smok 174004,1


Autorka jednak odcisnęła na swoim uniwersum wyraźny znak, choć niekoniecznie dostrzegalny na pierwszy rzut oka. Otóż tytułem przykładu prezentuje on nam obraz feudalnego średniowiecza, do którego dotarła ideologia gender – płcie nie mają równych praw, lecz nie można mówić o ich braku zbalansowania – to kobiety dla przykładu zajmują się zarządem mieniem, to one też sprawują najwyższe godności kościelne.

Fabuła powieści koncentruje się wokół dwóch różnych postaci – rzecz jasna obojga płci – choć dane nam także będzie śledzić wydarzenia z perspektywy innych osób. Początkowo fabuła snuje się dość wolno, przyspiesza dopiero pod koniec, ale o dziwo staje się wtedy także bardziej przewidywalna.

„Królewski smok” nie rzuca na kolana, stanowi niejako dopiero wprawkę – jak się zdaje – do głównej historii, która ma zostać odsłonięta przy okazji kolejnych części cyklu. Nie jest to lektura ani męcząca ni banalna, lecz brak w niej „miodności” przymuszającej czytelnika do lektury „jeszcze jednego rozdziału”.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow