Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jonas Jonasson - Anders Morderca i przyjaciele (oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół)

Jonas Jonasson - Anders Morderca i przyjaciele (oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół)

Informacje o książce

dots Tytuł : Anders Morderca i przyjaciele (oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół) [Mördar-Anders och hans vänner (samt en och annan ovän)]
dots Autor: Jonas Jonasson
dots Ilość stron: 352
dots Wydawnictwo: W.A.B.
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 39,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Johan Andersson zwany Andersem Mordercą niemal całe dorosłe życie przesiedział w więzieniu za rozboje. Kiedy w wieku pięćdziesięciu sześciu lat wychodzi na wolność pełen skruchy postanawia żyć jedynie z wymuszeń. Traf chce, że na jego drodze stają kobieta pastor i recepcjonista podrzędnego hotelu, gotowi pomóc mu rozkręcić działalność. Interes idzie jak z płatka, do czasu kiedy Anders doznaje religijnego objawienia. Sprawy między wspólnikami niecnego procederu komplikują się aż do granic absurdu.

Oto przewrotna historia o ludzkiej naturze, szaleństwie mediów i religijnym fanatyzmie, czyli o współczesnym świecie, który jest jednym wielkim paradoksem.


Szwedzi niewątpliwie nie mają do końca wszystko poukładane jak należy w swych czaszkach – a może po prostu jest to efektem wystawienia na skrajnie odległe dla pierwotnych hominidów oświetlenie – liczone bądź w minutach, bądź też w dobach. Ichniejsze kryminały są pełne mroku i czerni, ale przypadłość ta jest właściwa również dla wywodzących się z drugiej strony Bałtyku satyr i komedii.

Tytuł nowej książki Jonasa Jonassona (skłonnego do pokpiwania z własnych personaliów – zwykło się to zwać ucieczką poprzez atak) mógłby wzbudzić palpitacje serca u niejednego apologety 2 Korpusu Polskiego, rzecz jasna jednak szwedzki pisarz miał na myśli swego rodaka, rzecz jasna nawet nie noszącego imienia Anders.

Jonas Jonasson   Anders Morderca i przyjaciele 183948,1


Tytułowy Morderca bynajmniej nie jest głównym bohaterem książki, tymi są bowiem osoby co prawda przedstawione z imienia i nazwiska, które jednak narrator zwykł określać mianem recepcjonisty i pastor (bynajmniej nie pastorki, choć w istocie kobiety z koloratką), jakkolwiek nazwy te szybko okazują się przebrzmiałe.

Jak zwykle w twórczości Jonassona chodzi o pieniądze, podlane solidną dawką nielegalności oraz bezprawia (rozróżnij to sam, Czytelniku), podlaną rozkosznym sosem z – a jakże! – czarnego humoru. Inaczej jednak niźli to miało miejsce w przypadku „Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął” oraz „Analfabetki, która potrafiła liczyć” tym razem autor postanowił dać sobie spokój z aluzjami historycznymi oraz podążyć ścieżką czystej fikcji.

Leitmotivem powieści jest Bóg i religia, zdecydowanie w tej kolejności, jakkolwiek Czytelnikowi początkowo może się zdawać, że niżej podpisany nie wie, pod czym się podpisuje poniżej, a i pisownia pierwszego ze wspomnianych wyrazów winna się raczej powstrzymywać od sięgania po jakiekolwiek kapitaliki. Wbrew jednak tym uwagom i oczekiwaniom Szwed bynajmniej nie chce być tak konwencjonalny, jakby oczekiwano.

„Anders Morderca i przyjaciele (oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół)” to pozycja niebanalna, można nawet rozważać, czy nie świadcząca o postępującym dojrzewaniu autora. Osoba preferująca jednak stanowczo lżejszą rozrywkę również jednak będzie ukontentowana.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow