Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

John Scalzi - Czerwone koszule

John Scalzi - Czerwone koszule

Informacje o książce

dots Tytuł : Czerwone koszule (Redshirts)
dots Autor: John Scalzi
dots Ilość stron: 336
dots Wydawnictwo: Akurat
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 34,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Podporucznik Andrew Dahl rozpoczyna służbę na „Nieustraszonym”, statku flagowym Unii Galaktycznej od roku 2456. Jest to prestiżowy przydział, dający między innymi możliwość uczestniczenia w misjach zwiadowczych u boku dowódców słynnych w całej flocie. Wszystko zapowiada się pięknie, do chwili, gdy Dahl zdaje sobie sprawę, że na misjach zwiadowczych szeregowi członkowie załogi giną w głupi sposób i z zadziwiającą regularnością, podczas gdy ich starsi stażem towarzysze zawsze się z nich wymigują. Potem Dahl dowiaduje się czegoś, co kompletnie zmienia obraz tego, czym tak naprawdę jest „Nieustraszony”, i uzyskuje szansę – jeżeli powiedzie się wariacki plan jego i grupki przyjaciół – ocalenia nie tylko własnego życia.

Tzw. opery kosmiczne nie zwykły cechować się nowatorstwem – właściwie od dziesięcioleci opierają się one na pewnej konwencji, wręcz sztampie, ukształtowanej pod wpływem pierwotnego „Star Treka” i rzadko kiedy zdolne są stanąć w szranki z pierwowzorem. Do tegoż więc postanowił nawiązać John Scalzi – a następnie dokonać obrotu o sto osiemdziesiąt stopni.

Autor bowiem wyśmiewa wręcz sam pierwowzór, jakkolwiek w żadnym razie nie jest on wrogiem gatunku jako takiego. Nie podąża on bynajmniej utartym szlakiem pastiszy, przeciwnie, z niemałą ironią wskazuje na słabości przyjętych rozwiązań i wiążących się z nimi przyzwyczajeń.

John Scalzi   Czerwone koszule 201345,1


Nie podejmuje on bynajmniej próby przedefiniowania gatunku, przeciwnie, raczej skłania on do nieco życzliwszego – i gruntowniejszego – przyjrzenia się postaciom nawet nie drugo-, co trzecioplanowym, niejako ustanawiając nowy wzorzec z Sèvres sztampy – łatwość uśmiercania i bagatelizowania roli postaci, które bynajmniej nie aspirują do bohaterstwa.

Mimo wszystko rzeczona książka mieściłaby się w ramach przyjętych dla gatunku, gdyby nie jej epilogi, dość nietypowe, można by było rzec, iż wręcz eksperymentalne. Obawiam się jednak, że ciągotki autora do szeroko rozumianego artyzmu niekoniecznie spotkają się z uznaniem czytelnika i mogą zostać uznane wręcz za pretensjonalne.

„Czerwone koszule” to pozycja, która delikatnie, nieraz ze śmiechem i ironią, ma jednak wstrząsnąć czytelnikiem, skłonić go do przedefiniowania dotychczasowych sympatii i nawyków. Świat bohaterów kosmicznych pograniczy już nigdy nie będzie taki sam…


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow