Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

John Grisham - Ułaskawienie

John Grisham - Ułaskawienie

Informacje o książce

dots Tytuł: Ułaskawienie (The Broker)
dots Autor: John Grisham
dots Ilość stron: 416
dots Wydawnictwo: Albatros
dots Rok wydania: 2021
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 40/100


Ułaskawienie, które jest równoznaczne z wyrokiem śmierci…

W ostatnich godzinach urzędowania w Gabinecie Owalnym prezydent ułaskawia szarą eminencję Waszyngtonu, Joela Backmana – niegdyś potężnego lobbystę, pośredniczącego w zawieraniu międzynarodowych umów – skazanego za rzekomą zdradę stanu. Tylko nieliczni wiedzą, że na decyzję ustępującego prezydenta wpłynęły naciski ze strony CIA, która twierdzi, że Backman posiadł tajemnice mogące narazić na szwank ultranowoczesny system satelitów szpiegowskich.

Jego wiedza jest równoznaczna z wyrokiem śmierci, dlatego też agenci po cichu wywożą go z kraju. Backman, pod fałszywym nazwiskiem, osiada we Włoszech. Kiedy wreszcie zaczyna się oswajać z nowym życiem i czuć bezpiecznie, CIA podsyła informację o jego miejscu pobytu Izraelowi, Rosjanom, Chińczykom i Saudyjczykom, po czym robi to, w czym jest niedościgniona – czeka. Nie na to, czy Backman przeżyje – takiej możliwości raczej Agencja nie bierze pod uwagę – lecz na to, kto go zabije.


Tak zwane prawo łaski, na co wprost wskazuje już pewna archaiczność sformułowania, to relikt prawny z okresu feudalnego, monarszej prerogatywy pozwalającej dostosować system prawny do powszechnego – a przynajmniej królewskiego – poczucia sprawiedliwości. Współcześnie bywa jednak ono również swego rodzaju wytrychem pozwalającym osiągnąć niezbyt legalne cele w sytuacji klarowności porządku prawnego. A przynajmniej tak to wygląda w przypadku Joela Backmana.

Autor znany jest ze zdolności zaprezentowania specyfiki pracy prawniczej w ciekawej dla profana formie, jednakże w „Ułaskawieniu” tak naprawdę trudno ich szukać. Łatwo o konstatację, że pragnął on spróbować swych sił z nieco odmiennymi gatunkami thrillera politycznego i powieści szpiegowskiej, wszak również szalenie popularnymi.

John Grisham   Ulaskawienie 083859,1


Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż John Grisham stworzył tą książkę pod wpływem dłuższej wycieczki na Półwysep Apeniński, nieco po wpływem tamtejszej kultury życia – ujmującej również dla niżej podpisanego – ale nade wszystko dostarczającej mu wiele pomysłów na pisarstwo „na alibi” – niby kolejne rozdziały postępują i postępują, lecz tak naprawdę nic sensownego z nich nie wynika. Częściowo zresztą przyznaje się on sam do tego w posłowiu, choć sygnalizując odmienną chronologię(i motywację).

Przez niemal dwie trzecie powieści czytelnik oczekuje, że już za chwilę nastąpi zwrot fabularny, który ujawni jeśli nie demoniczną sprawność głównego bohatera, to przynajmniej jego iście makiaweliczną przemyślność, po czym z rozczarowaniem sobie uświadamia, iż ma tak naprawdę do czynienia ze zwykłym człowiekiem, który nieadekwatnie oszacował siły na zamiary, zaś jego dalsze losy w niemałej części stanowią wypadkową zwykłego przypadku.

Kończąc lekturę „Ułaskawienia” trudno było mi uwierzyć, że ten sam autor na ponad czterystu stronach był w stanie zamieścić mniej emocji i treści, niż uczynił to przy okazji niemal trzykrotnie mniej obszernego „Czuwania”. Trudno nie dojść do wniosku, iż przedmiotowa pozycja powstała raczej z przymusu wynikającego z jakiegoś kontraktu wydawniczego niźli autentycznej potrzeby pisarskiej.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow