Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Joe Abercrombie - Ostre cięcia

Joe Abercrombie - Ostre cięcia

Informacje o książce

dots Tytuł : Ostre cięcia (Sharp Ends)
dots Autor: Joe Abercrombie
dots Ilość stron: 416
dots Wydawnictwo: Mag
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 35,00 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Przemoc szaleje, zdrada rozkwita, a słowa są równie śmiercionośne jak oręż w tej galerii zakulisowych rozgrywek, pobocznych historii i zakakujących zakończeń. Unia jest pełna drani, ale tylko jeden z nich uważa, że jest w stanie samodzielnie odnieść zwycięstwo, gdy nadciągają Gurkhulczycy: niezrównany pułkownik Sand dan Glokta.

Curnden Gnat i jego drużyna wyruszają za Crinnę, by odzyskać tajemniczy przedmiot. Jest tylko jeden kłopot: nikt nie wie, czego właściwie szukają. Shevedieh, najlepsza złodziejka w Styrii, miota się między kolejnymi wpadkami i katastrofami u boku swojej najlepszej przyjaciółki, a zarazem najgorszego wroga: Javre, Lwicy z Hoskoppu. A po latach rozlewu krwi pełen ideałów wódz Bethod rozpaczliwie pragnie zaprowadzić pokój na Północy. Stoi mu na drodze tylko jedna przeszkoda – jego własny obłąkany podwładny, najgroźniejszy człowiek na Północy: Krwawa Dziewiątka...


Świat wykreowany w cyklu „Pierwszego Prawa” doczekał się szeregu dalszych powieści, których akcja pozostawała ze sobą w znacznie luźniejszym związku, dotychczasowi zaś bohaterowie pojawiali się w nich bądź epizodycznie, bądź co najwyżej odgrywając drugoplanowe role. Gdy czytelnicy przywykli do tej nowej konwencji, postanowił on na nowo ją wywrócić do góry nogami.

„Ostre cięcia” – pomimo sugestii pojawiającej się chociażby w opisie pochodzącym od wydawcy – to tak naprawdę zbiór opowiadań osadzonych w popularnym uniwersum niźli nowa opowieść. Owszem, występują pomiędzy nimi pewne związki, owszem, nieco na czoło wysuwa się postać Shev, ale tak naprawdę nie sposób pozbyć się wrażenia, iż dane teksty powstawały zupełnie niezależnie od siebie, a tylko końcowo – ze względu na sentyment autora bądź presję działu sprzedażowego – przybrały postać jednego zbioru.

Joe Abercrombie   Ostre ciecia 093522,1


Poszczególne historie zostały uszeregowane chronologicznie, lecz wyobrażam sobie nawet ich wyrywkową lekturę. Bardziej istotna jest bowiem nie tyle znajomość poprzednich rozdziałów-opowiadań, co raczej pierwotnego cyklu i powieści dodatkowych. Ot, by wskazać chociażby na dziełko poświęcone Niccomo Cosce – pozostaje ono bez jakichkolwiek związków z pozostałymi tekstami z rzeczonego zbioru, stanowi zaś niewątpliwy ukłon w stronę wiernych czytelników.

Nie sposób również nie odnieść wrażenia, że wspomniane opowiadania powstawały razem z pierwotnymi książkami, lecz zostały wówczas odrzucone, jakkolwiek wciąż pozostawały w pamięci autora. Czasami ich poziom może stanowić przedmiot dyskusji, niejednokrotnie jednak stanowią dość cenne uzupełnienie opowieści, przedstawiając niektóre postacie i ich motywacje w nowym świetle.

„Ostre cięcia” to pozycja specyficzna, jakkolwiek bowiem zbiory opowiadań osadzonych w popularnych uniwersach zwykły stanowić samodzielne utwory, tak w przypadku tej książki jest inaczej. Fani świata „Pierwszego Prawa” mogą się poczuć nawet bardziej niż ukontentowani, lecz w oczach pozostałych czytelników pozycja ta może się jawić jako niezbyt angażująca.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow