Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jeff VanderMeer - Shriek: Posłowie

Jeff VanderMeer - Shriek: Posłowie

Informacje o książce

dots Tytuł: Shriek: Posłowie (Shriek: An Afterword)
dots Autor: Jeff VanderMeer
dots Ilość stron: 480
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2010
dots Cena: 39 PLN


Seria „Uczta Wyobraźni” pojawiła się na rynku w 2006 roku, zapoczątkowana powieścią Iana R.Macleoda „Wieki Światła”. Od tej pory cieszy się ona dużą popularnością, choć książki z tej serii nie należą do „łatwych” w odbiorze. Pomimo to jednak, są to powieści niezwykłe, niejednokrotnie zmuszające do refleksji, charakteryzujące się świetnym, dopracowanym stylem i niebanalną fabułą i właśnie te elementy są tak doceniane.

Tym razem miałam przyjemność zetknąć się z pozycją autorstwa Jeffa VanderMeera - „Shriek: Posłowie”. Nie jest to pierwsza powieść tego utalentowanego pisarza, już wcześniej mieliśmy okazję zaznajomić się z „Miastem szaleńców”, którą można by określić jako pewnego rodzaju wstęp do recenzowanej przeze mnie pozycji. Nie znaczy to jednak, że musimy koniecznie się z nią zapoznać- obie pozycje mają odrębną fabułę a jedynie miejsce i niektóre wydarzenia należą do wspólnych wątków.

„Shriek: Posłowie” jest książką skomplikowaną, mogłabym nawet powiedzieć, że trudną, ale jak pisałam wcześniej, jest to cecha pozycji sygnowanych serią „Uczta Wyobraźni”. Zapewne zgodzicie się ze mną, że należałoby to raczej zaliczyć na plus. Ze względu na niezwykle dużą liczbę wątków i zdarzeń ciężko będzie mi przybliżyć fabułę, dlatego zacznę może od tekstu znajdującego się na odwrocie książki:

Jeff VanderMeer   Shriek Poslowie 204411,1


"Shriek: Posłowie" jest tragikomiczną historią rodzinną rozgrywającą się w stworzonym przez Jeffa VanderMeera legendarnym fikcyjnym mieście Ambergris. To opowiedziana z ekstrawagancką pasją przez niegdysiejszą bywalczynię salonów, Janice Shriek, pełna barwnych i fascynujących postaci oraz tajemniczych zdarzeń historia przygód brata Janice, Duncana, historyka opętanego przez skazany na niepowodzenie romans i mroczny sekret, który może go zabić lub przemienić.
To także opowieść o wojnie pomiędzy konkurencyjnymi wydawnictwami, która na zawsze zmieni Ambergris, oraz o rywalizacji z zepchniętą na margines rasą znaną jako „szare kapelusze”, która, uzbrojona w zaawansowaną grzybową technologię, czeka pod ziemią na szansę odzyskania miasta, które kiedyś do niej należało.”.

Myślę, że jest tu zawarte wszystko to, co możemy uznać za najważniejsze informacje, które jednocześnie nie zdradzają zbyt wiele. Od siebie dodam jeszcze, że dość ważnym wątkiem jest opowieść o ojcu Duncana i Janice - uznanego historyka, który to miał ogromny wpływ na ukształtowanie charakteru syna.

Skoro zeszłam na temat konkretnych postaci, to postaram się odrobinę przybliżyć najważniejsze osoby. Zacznijmy może od narratorki - Janice Shriek jest typową „starszą siostrą”, to ona jest tą poważniejszą i bardziej odpowiedzialną (nie licząc pewnych odstępstw), to do niej przychodzi Duncan, gdy wpakuje się w kłopoty, to właśnie ona była od zawsze jego opoką i powierniczką. Jest to osoba inteligentna, o dość sprecyzowanych planach, do których dąży ze spokojem i powoli. Szczerze mówiąc podziwiam ją za cierpliwość i spokój z jakim przyjmuje wybryki brata (co nie znaczy, że nie jest osobą emocjonalną). Z Duncanem sprawa ma się zupełnie inaczej, w moim odczuciu jest to człowiek narwany, pełny chęci i ambicji, których to realizację stawia na pierwszym miejscu niezależnie od okoliczności. Jest w ciągłym pędzie, wciąż poszukuje odpowiedzi na swoje pytania, nie zważając ani na innych ani na samego siebie, przez co niejednokrotnie znajduje się w opłakanej sytuacji (z której ratuje go siostra). Te dwie postaci wspaniale się uzupełniają i w modelowy wręcz sposób oddają relacje między rodzeństwem - z jednej strony miłość, z drugiej rozdrażnienie.

W recenzji nie mogłabym nie wspomnieć o konstrukcji książk i- otóż mamy przed sobą coś na kształt pamiętnika, w którym Janice opisuje przygody swojego brata. Jednak nie jest to tylko biografia, w wypowiedziach panny Shriek znajdziemy wiele osobistych przemyśleń, spostrzeżeń itp. Na uwagę zasługuje również fakt, że większość opisywanych wydarzeń jest okraszona uwagami samego Duncana, dzięki czemu mamy podwójne spojrzenie na każdą sytuację oraz jeszcze dokładniej poznajemy zarówno Janice jak i jej brata. Jeff VanderMeer zadbał również o to, by czytelnik nie znudził się podczas czytania, jesteśmy wręcz zmuszani do ciągłej uwagi, gdyż w książce nie mamy do czynienia z liniowym biegiem wydarzeń. Na porządku dziennym są tu przeskoki chronologiczne co niejednokrotnie bywa dość ciężkie, jednak jednocześnie sprawia, że nie ma tu miejsca na nudę - zagłębiamy się w interesujący wątek, aż tu nagle zostaje on urwany i przeniesieni jesteśmy do zupełnie innych wydarzeń. Wbrew pozorom jednak, książka jest logiczna i (choć niekiedy nie jest to łatwe) można nadążyć za myślami autorki pamiętnika, nie gubiąc się całkowicie w czeluściach jej wspomnień.

Zbliżając się do końca recenzji, należałoby jeszcze poświęcić kilka słów autorowi. Bezsprzecznie jest to niezwykle utalentowany pisarz, który umiejętnie buduje napięcie, plastycznie oddaje opisy rzeczywistości i rewelacyjnie posługuje się metaforami. Nie zaznałam niedosytu odnośnie poznania świata, w którym poruszają się postacie, gdyż jest on opisany niezwykle dokładnie, nie pomijając takich detali jak życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, zwyczaje mieszkańców itp. Dialogi skonstruowane są bardzo dobrze, nie spotkałam się z „pustymi” rozmowami, czy bezsensownymi „wstawkami”, styl autora jest bardzo dobry choć nie należy do łatwych. Warto też zauważyć, że w książce nie natknęłam się na żadne literówki, błędy i tym podobne sprawy przeszkadzające w odbiorze. Wydanie, jak wszystkie z serii „Uczta Wyobrażani”, jest po prostu świetne- twarda okładka z piękną, nawiązującą do zawartości ilustracją, dobry papier i odpowiednia czcionka, plus sensownej długości rozdziały- czegóż chcieć więcej? Pozostaje mi tylko gorąco polecić „Shriek: Posłowie”, jako kawałek dobrej literatury.


Karolina „Villemo” Ziółkowska
E-mail autora: karolina_ziolkowska1(at)o2.pl
Autor: Villemo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow