Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jeaniene Frost - Jedną nogą w grobie

Jeaniene Frost - Jedną nogą w grobie

Informacje o książce

dots Tytuł: Jedną nogą w grobie (One Foot in the Grave)
dots Autor: Jeaniene Frost
dots Wydawca: MAG
dots Rok wydania: 2011
dots Ilość stron: 440
dots Cena: 35 PLN


Nie wiem jak u Was, ale moje tegoroczne przygotowania do świąt były wyjątkowo zwariowane. Gdy w końcu jednak nastał czas świąteczny, znalazłem chwilę czasu na wypoczynek, a trzeba przyznać, że tegoroczny „odpoczynek świąteczny” przebiegał wyjątkowo miło, a to za sprawą najnowszej powieści kryminalno-fantastycznej zatytułowanej „Jedną nogą w grobie”.

Główną bohaterką książki jest Cat Crawfield, pół-człowiek, pół-wampir (skojarzenia z Bladem jak najbardziej prawidłowe), która obecnie pracuje dla rządu. Codziennie nadstawia głowę tylko po to by raz na zawsze odciąć się od świata umarłych. Niestety prześladowcy okazują się nie dawać za wygraną i wyznaczyli za głowę Cat wysoką nagrodę. Aby przetrwać musi ponownie nawiązać kontakt Bonesem, wampirem, jej nauczycielem i byłym kochankiem.

„Jedną nogą w grobie” jest już drugą częścią cyklu o pół-wampirzycy Cat Crawfield. Pierwszy tom miał w naszym kraju premierę niedawno, bo we wrześniu. Nie jest jednak koniecznością zapoznanie się z nim, albowiem i bez tego można zrozumieć w pełni książkę. Co prawda chwilami odnajdujemy pewne nieścisłości (które z całą pewnością nie byłyby nimi, gdybym zapoznał się z częścią pierwszą), a niektóre dialogi nawiązują do poprzedniego tomu, nie przeszkadza to jednak w tym, aby w pełni czerpać przyjemność z lektury.

Wspominając o przyjemności z czytania trudno nie zauważyć największej zalety recenzowanej przeze mnie książki. Filmowa fabuła, która prowadzona gładko, ale dynamicznie, zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie. Jest to jednak przestroga dla wszystkich czytelników. Zasiadając do najnowszej powieści Jeaniene Frost musicie oczekiwać wyłącznie dobrej, nieskomplikowanej i niezbyt głębokiej rozrywki. Płytcy bohaterowie oraz stricte sensacyjna fabuła z nutą romansu powodują, że mamy do czynienia z pozycją dobrą, ale typowo rozrywkową, po której nie można oczekiwać zbyt wiele.

Jedna noga 221525,1


Wertując kolejne kartki wyszedłem z założenia, że autorka opierała się przede wszystkim na filmach zahaczających o tematykę wampirów z domieszką kultowego już Clive'a Barkera. W ten oto sposób mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że „Jedną nogą w grobie” to punkt wypadkowy wspominanego już wcześniej „Blade'a” czy „Underworld” z popularnym wśród nastolatek „Zmierzchem”. Niestety, o tyle o ile z „Blade'a” zaczerpnięto wyśmienitą dynamikę i nafaszerowaną akcją opowieść, tak wpływ „Zmierzchu” sprawia, że końcowe wrażenie nie jest tak dobre jakbym oczekiwał. Dynamika momentami jest wręcz mordowana przez wprowadzenie wątku romansu, który – zupełnie nietrafiony – powoduje, że chciałoby się ominąć kilka stron. Mimo obecnie panującej mody na książki pokroju sagi „Zmierzchu” czy „Pamiętników Wampirów” w dalszym ciągu uważam, że mieszanie marnego romansu z postaciami wampirów jest pomysłem wręcz beznadziejnym.

Na całe szczęście bohaterowie nie są jednak zagubionymi w swoim świecie nastolatkami, dla których każda, nawet najdrobniejsza przeszkoda, jest problemem nie do pokonania. Poziom wyrównuje również namiastka tego co można było „ujrzeć” czytając takie klasyki jak „Hellraiser” (w Polsce znanego pod tytułem „Wysłannik Piekieł”) czy „Cabal – Nocne Plemię”. Te dwa horrory napisane przez wymienianego już wyżej Barkera stały się ikonami powieści grozy, a ich spuściznę da się odczuć w opisywanej książce, co jest ogromnym plusem. Jedyne co mi przeszkadzało, to fakt, że im bliżej końca książki tym ten specyficzny klimat grozy gdzieś ulatywał.

Reasumując, „Jedną nogą w grobie” to bardzo przyzwoite czytało. Książkę czyta się jednym tchem i to jej największa zaleta. Nie jest skomplikowana, a przy okazji dostarcza mnóstwo rozrywki. Wampiry, mimo bezsensownych, sercowych problemów nie okazują się być bandą wyrośniętych dzieciaków, czego nie można pominąć przy ocenie w czasach, gdy przyszła moda na nastoletnie wampiry. Wszystko zaś polane jest odpowiednią ilością akcji i grozy, która zadowoli mniej wymagającego czytelnika, a i ten wymagający będzie mógł się wciągnąć, jeżeli tylko potraktuje tą pozycję jako chwilowy odpoczynek od bardziej wymagających tytułów.

Książka otrzymuje 7 w dziesięciostopniowej skali wg Huntera.

Plusy:
 • sporo akcji
 • książkę się czyta jednym tchem
 • klimat grozy...

  Minusy:
 • … który gdzieś ubywa w trakcie pokonywania kolejnych rozdziałów
 • bohaterowie momentami mają zbyt dużo cech typowych dla postaci ze „Zmierzchu”
 • w dalszym ciągu to tylko zwykłe czytadło


  Grzegorz „Hunter” Żmuda
  E-mail autora: hunter(at)sztab.com
 • Autor: Hunter


  Przedyskutuj artykuł na forum

  Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
  Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow