Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jay Kristoff - Bożogrobie

Jay Kristoff - Bożogrobie

Informacje o książce

dots Tytuł : Bożogrobie (Godsgrave)
dots Autor: Jay Kristoff
dots Ilość stron: 592
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 45 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 60/100


Mia Corvere, niszczycielka cesarstw, znalazła sobie miejsce pośród Ostrzy Naszej Pani od Błogosławionego Morderstwa, ale wielu członków Duchowieństwa Czerwonego Kościoła uważa, że na to nie zasłużyła. Jej pozycja jest niepewna, a w dodatku nadal daleko jej do pomszczenia brutalnej śmierci swojej rodziny. Po śmiercionośnej potyczce z dawnym wrogiem Mia zaczyna nabierać podejrzeń co do motywów, jakie kierują samym Czerwonym Kościołem. Kiedy staje się wiadome, że finał wielkich igrzysk w Bożogrobiu zaszczycą swoją obecnością konsul Scaeva i kardynał Duomo, Mia postanawia przeciwstawić się Kościołowi i sprzedaje się do niewoli, żeby mieć szansę dopełnić obietnicy, którą złożyła w dniu, kiedy straciła wszystko. Na piaskach areny znajduje nowych sprzymierzeńców, zaciętych rywali i jeszcze więcej pytań na temat swoich dziwnych związków w cieniami. Jednak w miarę jak ujawnianą są spiski i sekrety, liczba ofiar rośnie w murach kolegium. Mia będzie zmuszona wybierać między lojalnością a zemstą.

Jay Kristoff przy okazji „Nibynocy” garściami czerpał z historii i tradycji starożytnego Rzymu okresu republikańskiego, przemieszał to ze średniowieczną kulturą chrześcijańskiej Europy, co stworzyło mimo wszystko dość eklektyczne tło, jakkolwiek obecne gdzieś w tle. Autor uznał jednak, że w istocie z tego „koszyczka” można wyjąć znacznie więcej atrakcyjnych „jajek”, czego przejawem jest „Bożogrobie”.

Australijski pisarz postanowił bowiem wykorzystać niemal do cna bardzo przecież atrakcyjne wątki profesji starożytnego gladiatora oraz instytucji niewolnictwa jako takiego – w jego bardzo „urzeczowionej”, grecko-rzymskiej odmianie. Bynajmniej jednak nie zajmuje go kwestia prawdopodobieństwa całości czy wierności historycznej, lecz sam spektakularny mit.

Jay Kristoff   Bozogrobie 075717,1


W konsekwencji drugi tom cyklu jest dość zajmującą lekturą, rodzącą emocje dość właściwe dla kibica zasiadającego na trybunach dowolnego przybytku sportowego. Niestety, próba choć odrobinę intelektualnego rozważenia wszelkich konsekwencji przyjętych przez autora założeń i konwencji kończy się może nie tyle bólem głowy, co raczej umysłową zgagą.

Autor pozostał wierny sobie w zakresie stylu, czytelnik jest więc raczony dość atrakcyjną mieszanką wręcz groteskowej brutalności, cynicznego i momentami autentycznie zabawnego poczucia humoru, z niezbędnymi jak się zdaje dla współczesnej popkultury scenami nawet nie miłosnymi, co wręcz pornograficznymi. Jakość warsztatu niestety nie koresponduje z wysokością lotów.

„Bożogrobie” to mimo wszystko lektura dość interesująca, o ile czytelnik podejdzie do niej bez zahamowań oraz wielkich oczekiwań. Jakkolwiek jest to pozycja momentami dość przewidywalna, to autorowi czasami mimo wszystko udaje się zaskoczyć czytelnika.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow