Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jarosław Prusiński - Vortex

Jarosław Prusiński - Vortex

Informacje o książce

dots Tytuł : Exodus
dots Autor: Jarosław Prusiński
dots Ilość stron: 123
dots Wydawnictwo: E-bookowo
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: ,06 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 30/100


Science fiction zawsze mogło się zdawać prostą konwencją – ot, wystarczy popuścić cugle wyobraźni, a rozchodzące się „szwy” zawsze można było utrzymać ze sobą a pomocą jakiegoś cudu techniki, mniejsza z tym na ile byłby on niezgodny z aktualną wiedzą. Owa swoboda jednak zarazem może stanowić pretekst dla snucia całkiem poważnych dywagacji nad kondycją współczesności, jak też obawy co do jej kierunku – by wskazać chociażby na takie arcydzieła literatury światowej jak „Rok 1984” George’a Orwella. Którą ścieżką podążył Jarosław Prusiński? „Vortex”

to zbiór opowiadań, i to doprawdy krótkich, nawet bowiem ogólna objętość zbioru jest dość myląca, diabeł zaś tkwi w szczegółach, jak choćby wielkości czcionki. Nie musi to być wada, warto jednak mieć na względzie, iż zbiorem opowiadań były chociażby również teksty Stanisława Lema poświęcone pilotowi Pirxowi, tymczasem ich objętość była daleko większa.

Jaroslaw Prusinski   Vortex 134809,1


Niestety Jarosław Prusiński w ogóle nie zawraca sobie głowy jakimikolwiek naukowymi podstawami snutych przez siebie historii, gros jego pomysłów można by umieścić w szufladzie z etykietą „kosmos jest wielki i są w nim rzeczy, które się filozofom nie śniły”, a same teksty zaś wręcz trącą banałem, czasami wręcz można odnieść wrażenie, iż stanowią pretekst dla (zasugerowania) sceny erotycznej/romantycznej.

Co gorsza, autor z łatwością popada w tzw. przesadyzmy. Ot, chociażby przy okazji opowiadań o Szarym Magu – stanowiących swego rodzaju reklamę cyklu poświęconego tej postaci – trudno nie zignorować psychologicznego nieprawdopodobieństwa poszczególnych postaci, jak też rozgrywających się wydarzeń.

„Vortex” to niestety bardzo dobry przykład czym jest literatura science fiction w oczach wielu osób na co dzień stroniących od tego gatunku, jak też tego, czym zdecydowanie nie powinna być. Lektura tego zbioru nie zabrała mi wiele czasu, lecz i tak trudno było mi się wyzbyć wrażenia straty czasu.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow