Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jarosław Grzędowicz - Hel 3

Jarosław Grzędowicz - Hel 3

Informacje o książce

dots Tytuł : Hel 3
dots Autor: Jarosław Grzędowicz
dots Ilość stron: 512
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii. Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok. Jest tylko jeden problem... Złoża znajdują się na Księżycu.

Rok 2058. Zdehumanizowany świat, gdzie omnifony zastąpiły więzi społeczne, filmiki z MegaNetu wyparły media i kulturę, a iwenciarze stali się bogami informacji. Świat, gdzie koncerny i rządy podzieliły się władzą w hodowaniu miliardów bezrefleksyjnych konsumentów, staje na krawędzi konfliktu. Norbert, iwenciarz z zasadami, wierzy, że mocna i odpowiednio podana informacja może wstrząsnąć i obudzić społeczeństwo. Tylko czy jednostka rzucona między stalowe walce systemów jest w stanie przeżyć dostatecznie długo, by coś zmienić?


Izotop helu występujący bardzo wysokim – z ziemskiej perspektywy – stężeniu w księżycowym regolicie już niejednokrotnie miał okazję być „bohaterem” fantastyki naukowej, konsekwentnie – jakkolwiek to zabrzmi – jawiąc się jako źródło energii przyszłości, po wyczerpaniu paliw kopalnych, naturalnie przy założeniu, iż ludzkość wcześniej nie wróci do epoki gospodarki żarowo-wypaleniskowej i masowego użytkowania włóczni. Czy książka Jarosława Grzędowicza wyróżnia się z tego specyficznego grona?

Już na wstępie mogę stwierdzić, że tak, albowiem tak naprawdę autora specyfika helu w ogóle nie zajmuje, ale przez długi czas również uwagę swego głównego bohatera koncentruje raczej na poziomie Ziemi niźli kieruje ku naszemu naturalnemu satelicie. Konstrukcja omawianej książki przez dłuższy czas przypomina zbiór opowiadań niźli pełnoprawną powieść, poszczególne historie zaś do czasu pozostają ze sobą w bardzo luźnym związku… i tak jest właściwie niemal do końca.

Jaroslaw Grzedowicz   Hel 3 103951,1


Snute historie stanowią raczej pretekst dla refleksji autora nad perspektywami najbliższych dziesięcioleci, w istocie jednak koncentrując się na znanej nam współczesności, stanowiąc swego rodzaju kontrmanifest, niestety niespecjalnie odkrywczy i korespondujący z licznymi teoriami spiskowymi.

Całość można by było uznać za dość przyciężkawe „ideologizowanie” w stylu Ayn Rand czy rodzimego Marcina Wolskiego, gdyby nie iście clarke’owsko-asimovskie przewrotne zakończenie, stanowiące swego rodzaju literackie „wywrócenie stołu”. Poniekąd pozostawia ono czytelnika z wahaniem co do intencji autora, co samo w sobie postrzegam raczej w kategoriach zalety.

„Hel 3” nie jest do końca tym, czego oczekiwałaby większość czytelników sięgająca po tę książkę, jawiąc się jako raczej typowy przedstawiciel cyberpunkowego nurtu z nie aż tak standardowym zwieńczeniem. Może dla całości byłoby lepiej, gdyby od samego początku przyjęła ona formę antologii, jej zakończenie jednak ratuje całość.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow