Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Janusz Jurgielewicz - Ojcowie Nowej Ziemi

Janusz Jurgielewicz - Ojcowie Nowej Ziemi

Informacje o książce

dots Tytuł : Ojcowie Nowej Ziemi
dots Autor: Janusz Jurgielewicz
dots Ilość stron: 175
dots Wydawnictwo: SAGA Egmont
dots Rok wydania: 2021
dots Cena: 19,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 60/100


Mogłoby się wydawać, iż forma opowiadania dla reprezentanta fantastyki jest dość bezpiecznym wyborem – całość można oprzeć tak naprawdę na pojedynczym koncepcie, zaś nie ma potrzeby „zapełnienia” luk mniej czy bardziej wartką – i sensowną – akcją. Mimo wszystko jednak bezpieczeństwa nie należy tutaj mylić z prostotą.

Zbiór Janusza Jurgielewicza obejmuje dość typowe teksty sci-fi, niewymagające od czytelnika radykalnych wolt w samym sposobie myślenia, zupełnie odmiennego postrzegania znanej rzeczywistości bądź odrzucenia części znanych jej prawideł. Uraczeni zostaniemy tak klasyczną „space operą”, jak i odrobiną cyberpunku, ani przez moment jednak nie poczujemy się zagubieni.

Janusz Jurgielewicz   Ojcowie Nowej Ziemi 080214,1


Poszczególne teksty są dość krótkie, a zarazem nasycone do każdego słowa, właściwa lektura winna więc obejmować jedno nieprzerwane podejście. W odmiennym razie dość łatwo zgubić wątek i później jest już niemal niemożliwy powrót w znane i zrozumiałe koleiny.

Niestety największą przywarą kolejnych tekstów są mało przekonujące zakończenia. Nie chodzi bynajmniej o to, by były one niepowiązane z wcześniejszą treścią, tylko nieraz rozczarowują swoją miałkością bądź „przewidywalną nieprzewidywalnością”, dość wymuszoną i pozbawioną lekkości pocałunku złożonego ziemi po nokautującym ciosie.

„Ojcowie Nowej Ziemi” to antologia nieco pretensjonalna, jak chociażby poprzez odwołanie się do twórczości niekwestionowanego mistrza, jakim był Stanisław Lem, i to poprzez bezpośrednie wykorzystywanie chociażby stosownych nazw osobowych. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że najciekawsze pomysły nie zostały docenione przez samego autora.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow