Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jakub Ćwiek - Kłamca 2: Bóg Marnotrawny

Jakub Ćwiek - Kłamca 2: Bóg Marnotrawny

Informacje o książce

dots Tytuł książki: Kłamca 2: Bóg Marnotrawny
dots Gatunek: angel fantasy
dots Wydawca: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2006
dots Ilość stron: 296
dots Cena: około 26 złotych


W niecały rok po premierze części pierwszej, ukazała się kontynuacja dobrej powieści Jakuba Ćwieka.

Z poprzedniego tomu pamiętamy Lokiego, nordyckiego boga - ostatniego Asa, jedynego, który przeżył atak anielskich zastępów na Valhallę. Został on wtedy zatrudniony jako najemnik przez samego Archanioła Michała. Teraz nadal pracuje dla aniołów, jednak otrzymuje coraz ambitniejsze zadania. Będzie musiał zmierzyć się m.in. z greckimi bogami, którzy wciąż mają swoich wyznawców. Jednak uzbrojony w nowe, izraelskie pistolety Jericho i pluszowego misia, gotów jest nawet zagrać w przedstawieniu teatralnym. Jak widać Jakub Ćwiek zachował świeżość w zabawie absurdami. Pluszowy miś nie jest największym z nich, dla jednej sceny na pewno warto przeczytać tę pozycję – archanielskiej masakry piłą motorową. A są nawet nawiązania do Matrixa.

Książka zachowała swój prześmiewczy charakter, jednak tym razem jest w niej więcej poważniejszych wątków. Oczywiście musiał również zostać wpleciony motyw miłosny. Miejsca akcji poszczególnych historii nadal są rozsiane po całym świecie, od Afryki po biegun, lecz fabuła nie jest już tak luźna i zaczyna układać się w pewien logiczny ciąg. Widać, że autor powoli zmierza do finału, który być może poznamy w następnym, trzecim tomie.

Jakub Cwiek  Klamca 2 Bog Marnotrawny 104201,1


Kłamca ma jakiś cel, i dąży do niego konsekwentnie. Co najważniejsze, dowiemy się dlaczego towarem wymiennym wśród aniołów są ich pióra. Był to jeden z ciekawszych pomysłów tomu poprzedniego, a teraz widać, że autor wiedział, jak go idealnie wykorzystać.

Druga część historii Lokiego jest dojrzalsza niż pierwsza. Powoli również rozkręca się akcja. Książka reklamowana jest słowami Alfreda Hitchcocka o trzęsieniu ziemi, i jest w tym sporo prawdy. Czas pokaże, co autor nam zaprezentuje w przyszłości, ale już teraz widać, że warto będzie czekać. Jakub Ćwiek miał koncepcję na świetną książkę, teraz w pełni realizuje swój pomysł. Jeżeli zachowa poziom, będzie to seria mogąca równać się najlepszymi.

Tyle pochwał. Tytuł ten ma jedną wadę - jest nijaki, albo może inaczej: jest w nim wszystko, czyli nic. Miejscami jest poważny, miejscami zabawny; gdzie indziej absurdalny, potem logiczny.

Twórcy dobrze wychodzi tworzenie nastroju, jednak nie można się roześmiać, bo po chwili jest się sprowadzanym na ziemię. Ciężko też zachować momentami powagę przez jakiś wyjątkowo cyniczny komentarz tytułowego Kłamcy. Jest to wada, lecz z drugiej strony zaleta. Książka jest uniwersalna - każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Pamiętajmy jednak, że ideałów nie ma…

Plusy:

 • ciekawa fabuła
 • nietuzinkowy bohater
 • koncepcja świata

  Minusy:

 • brak zdecydowania w nastrojowości
 • niekonsekwencja w opisywaniu bohatera, raz doskonały, innym razem robiący głupie błędy

  Książka otrzymuje 7 w dziesięciostopniowej skali wg Kahzada.


  E-mail autora: Jakub "Kahzad" Olejnik
 • Autor: Kahzad


  Przedyskutuj artykuł na forum

  Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
  Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow