Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Higuchi Ichiyō - Na rozstaju. Wybór opowiadań

Higuchi Ichiyō - Na rozstaju. Wybór opowiadań

Informacje o książce

dots Tytuł : Na rozstaju. Wybór opowiadań
dots Autor: Higuchi Ichiyō (樋口一葉)
dots Ilość stron: 240
dots Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: 35,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Europejska wiedza o kulturze przedwojennej Japonii sprowadza się co dzieł Jamesa Clavella i różnorakich szoguńsko-samurajskich klisz. Wbrew pozorom jednak był to także świat zamieszkiwany przez kobiety, mężczyzn i dzieci toczących typowe zmagania z codziennością. Przedstawieniu ich poświęciła swą twórczość jedna z uczestniczek tych zmagań, Higuchi Ichiyō.

Od razu warto zaznaczyć, iż jak na pozycję Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego nawet przedstawienie personaliów autorki jest przemyślane, zapis bowiem jest zgodny z wymogami języka japońskiego, wysuwającego na pierwszy plan nazwisko, a dopiero w drugiej kolejności prezentując nazwisko (ot, taki Haruki Murakami to dla Japończyków Murakami Haruki).

Książkę otwiera wprowadzenie o naukowo-literackim charakterze, z którym warto się zapoznać, by zrozumieć specyfikę następnie prezentowanych utworów. Autorka tego dziełka na szczęście unika jakiegokolwiek spoilerowania, wzbogacając wyłącznie całą edycję.

Higuchi Ichiyo   Na rozstaju


Japońska pisarka była w istocie mistrzynią niebanalnych zakończeń (przynajmniej z europejskiej perspektywy), co najmniej kilkukrotnie postawi rozłożyć akcenty zupełnie inaczej, niźli czytelnik by się tego spodziewał, ewentualnie z równym wdziękiem przerywając wątek z gracją Szeherezady.

Paradoksalnie, najmniej zajmujące literacko są opowiadania najdłuższe, gdzie autorka mogłaby rozwinąć skrzydła, ale – o dziwo – tak jakby z każdym kolejnym słowem traciła kontenans. Z drugiej strony jednak niejeden socjolog czy inny japonista szczególnie skłonny byłby do zachwytu nad bogactwem materiału podlegającego wartościowaniu i zgłębianiu.

„Na rozstaju. Wybór opowiadań” pióra (a właściwie pędzelka) Higuchi Ichiyō to z jednej strony prezentacja świata, który odszedł już w znacznej mierze w przeszłość, z drugiej zaś co prawda skromna, jednak literacka uczta nad słowem w rękach przedstawicielki narodu wielbiącego formy krótkie.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow