Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Herbert George Wells - Wojna światów

Herbert George Wells - Wojna światówNa pewno słyszeliście o słynnym amerykańskim słuchowisku pt: "Wojna światów" autorstwa Herberta George Wellsa, które było zrobione w formie wiadomości i spowodowało powszechną panikę, gdyż słuchacze byli przekonani, że Ziemię atakują Marsjanie. Było to w roku 1938. Otóż nie wszyscy wiedzą, że słuchowisko to powstało na podstawie powieści Wellsa pod tym samym tytułem. (Nie wszyscy też wiedzą, że audycja spowodowała taką panikę:) Postanowiłem więc sprawdzić, co kryje się w tekście książki...

Jak już się pewnie domyślacie książka opowiada o inwazji kosmitów na Ziemię. Co jest nowością, akcja dzieje się u schyłku XIX wieku, co pozbawia ludzkość obrony w postaci megahiperturbo blasterów, tudzież taktycznych głowic nuklearnych. Co w tej sytuacji robią biedni ludzie? Uciekają w popłochu. Niektórzy próbują walczyć, przez przypadek niszczą nawet jedną z maszyn bojowych obcych, ale to jedyne sukcesy. Powoli rysuje się przed nami widmo zagłady naszej planety matki - Ziemi. Poprzez oczy wyobraźni wspomagane przez opisy Wellsa jesteśmy świadkami destrukcji ostoi cywilizacji - Londynu. Historia opowiada o tym, jak widział te wydarzenia pisarz i filozof, mieszkaniec miejscowości w której kosmici pojawili się najpierw. Otóż wylądowali oni pojazdem w kształcie wielkiego walca, zarywając się w glebę. Później przez jakiś czas słychać było dziwne odgłosy, a jedna z końcówek walca zaczęła się odkręcać... Później zaczęła się rzeźnia... Po tym wydarzeniu będziemy błąkać się po kraju, niszczonym bezlitośnie przez Marsjan, poznamy reakcję ludzi, którzy są przerażeni rozgrywającym się dookoła nich koszmarem. Szczególnie ciekawe postawy prezentują tutaj ksiądz, i żołnierz odłączony od swojej brygady, warto zwrócić na te postacie większą uwagę. Jak zwykle nie będę za dużo zdradzał treści książki, popsuło by to Wam całą zabawę, jaką jest czytanie. Mogę tylko powiedzieć, że zakończenie jest bardzo oryginalne, mi przynajmniej bardzo się podobało, ale to kwestia gustu.


Herbert George Wells   Wojna swiatow 173347,1Wells w sposób fenomenalny opisuje inwazję obcych. Jest to wszakże opis inny, niż to co do tej pory poznaliśmy. Wells jest oszczędny jeśli chodzi o wizje masakry, nie opisuje hektolitrów krwi, które malowniczo wypełniają większość książek. Skupia się on bardziej na reakcjach ludzi, obraz sytuacji widzimy przez pryzmat człowieka końca XIX wieku, co ma zarówno plusy jak i minusy. Plusem jest klimat, możliwość wczucia się w istotę, która dowiaduje się, że nie jest najwyższą z istot, że jest dla czegoś innego, tym czym mrówka dla niego samego. Nie jest to radosna świadomość. I dokładnie to uczucie opanowuje nas podczas czytania tej książki. Dowiadujemy się jak jesteśmy mali wobec wszechświata, i jak jesteśmy okrutni wobec mniejszych mieszkańców naszej własnej planety - zwierząt. A Wells nie popuszcza, trzyma klimat aż do samego końca, który każe nam zrewidować stosunek do pewnych rzeczy, jakich, oczywiście nie zdradzę.

Niestety spojrzenie człowieka XIX-o wiecznego nie jest dla wszystkich atrakcyjne. Ja w pierwszym momencie byłem trochę zawiedziony tą prostotą, oszczędnością akcji. W porównaniu z dzisiejszymi epopejami książka Wellsa wydawała się być wręcz uboga. Ale stopniowo wczułem się w klimat i stwierdziłem, że jest fenomenalny. Kiedy teraz myślę o "Wojnie światów" czuję dla tej książki rosnący podziw, każe zastanowić się nad sobą, wracając wspomnieniami do czytania odkrywamy nowe "smaczki" powieści. Ale tak jest tylko, jeśli załapałeś klimat. Jeśli nie, książka ta będzie dla Ciebie nudną, mało ciekawą opowieścią nie absorbującą Twojej uwagi. Ale moim zdaniem warto skupić się, nastawić pozytywnie i wejść w klimat, bo kiedy to już się stanie, książka Wellsa odkryje pozostanie w Waszych wspomnieniach przez dłuższy czas jako wielkie dzieło.

Autor: matka


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow