Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Heather Morris - Tatuażysta z Auschwitz

Heather Morris - Tatuażysta z Auschwitz

Informacje o książce

dots Tytuł : Tatuażysta z Auschwitz (The Tattooist of Auschwitz)
dots Autor: Heather Morris
dots Ilość stron: 320
dots Wydawnictwo: Marginesy
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 34,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

Doświadczenie Holokaustu zrodziło wiele gorzkich refleksji, których skrajność i drastyczność współbrzmi z niemożliwością łatwego zarzucenia im przejaskrawienia bądź braku uprawnienia. Mogliśmy więc już usłyszeć, że w Auschwitz umarł Bóg, że bo komorach gazowych Birkenau nie jest możliwe – ani godne – tworzenie sztuki. Czy po Auschwitz jest możliwa zaś miłość?

Zdaniem nowozelandzkiej autorki nie tylko po, bo mogła ona rozkwitnąć również wśród morderców z runami na mundurach, w obliczu grożącej w dosłownie każdej chwili śmierci. Na dowód swego twierdzenia przywołuje ona relację niejakiego Ludwika Eisenberga, posługującego się na co dzień zdrobniałym przezwiskiem Lale.

Heather Morris   Tatuazysta z Auschwitz 123729,1


Niewątpliwie przetrwanie tej osobie umożliwiła jego niebanalność, jak i szereg życzliwych uśmiechów losu. Jako osoba władająca szeregiem języków łatwo mógł pośredniczyć między najróżniejszymi społecznościami i grupami, czerpiąc przy tej okazji różnorakie korzyści. Jednocześnie zrządzeniem losu został obdarzony funkcją obozowego tatuażysty, czyli osoby odpowiedzialnej za powstanie na ramionach większości więźniów niesławnych numerów.

Roztaczana przed czytelnikiem opowieść budzi pewne wątpliwości swoją niesamowitością, sprawia pewne wrażenie hollywoodzkiej fabuły, nieco propagandowej, wypranej z mroczniejszych elementów. Główny bohater nie jest bynajmniej postacią bezgrzeszną, można jednak dość łatwo odnieść wrażenie, iż wątpliwości powstające na tle tej postaci – jak też sam fakt, że jego historia ujrzała światło dzienne tak późno – są przez autorkę bagatelizowane. Owszem, sygnalizuje je ona, ale niejako od razu od nich ucieka, próbując sprawić wrażenie, że w ogóle dana kwestia nie budzi wątpliwości bądź nie jest zdatna poddać się krytyce tudzież dyskusji.

Nie zmienia to jednak faktu, że „Tatuażysta z Auschwitz” jest powieścią frapującą, wręcz podatną na „pochłonięcie” przez czytelnika przy jednym podejściu. Nie jest to książka bałwochwalcza, zarazem jednak nie spłyca ona ogromnego dramatu z minionego wieku. Zarazem można ona stanowić całkiem sensowny prezent dla ukochanej osoby.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow