Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Haruki Murakami - Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland

Haruki Murakami - Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland

Informacje o książce

dots Tytuł : Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland (世界の終りとハードボイルド・ワンダーランド)
dots Autor: Haruki Murakami (村上春樹)
dots Ilość stron: 488
dots Wydawnictwo: MUZA
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 44,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Narrator i zarazem główny bohater książki jest ostatnią żyjącą ofiarą eksperymentu, który polegał na wszczepieniu do ludzkiego mózgu elektrody rozszyfrowującej zakodowane tajne informacje. Eksperyment spowodował, że bohater posiada jak gdyby dwie świadomości. Powieść została skonstruowana tak, by pokazać dwa równoległe światy, w których żyje narrator: rozdziały, których akcja rozgrywa się w różnych miejscach, napisane różnymi stylami, przedstawiają na zmianę przeżycia obydwu „ja” postaci. Na początku, kiedy nie jeszcze nie wiemy dokładnie, o co chodzi, wydaje się, że historia ma po prostu dwóch bohaterów, z jakichś powodów opisanych w jednej książce. Dopiero później pojawiają się elementy, wspólne obu opowieściom, dowodzące związku między nimi.

Haruki Murakami dał się poznać jako pisarz zainteresowany nade wszystko życiem wewnętrznym swoich bohaterów, które niekoniecznie w sposób oczywisty zwykło się ujawniać otoczeniu, budząc nieraz u tego ostatniego uczucie dysonansu między oczekiwaniami a realną postawą. Ale po co się bawić w domysły, skoro ową wewnętrzną jaźń można zaprezentować bezpośrednio?

Konstrukcja omawianej pozycji jest równie dwoista co jej tytuł – choć nie można mówić o dychotomii, między oboma planami nie ma napięcia, przeciwnie, czytelnik niemal od początku domyśla się charakteru ich związku. Co prawda autor raz czy drugi próbuje go sprowadzić na błędny tor, jednakże wyrobiony w tym rodzaju literatury odbiorca od razu przejrzy te zabiegi.

Haruki Murakami   Koniec swiata i Hard boiled Wonderland 092008,1


Snuta opowieść, pomimo dość leciwego już anturażu, w istocie ma charakter uniwersalny – zachodni czytelnik rodem z XXI wieku nie odczuje zakłopotania właściwie ani przez moment, pomimo osadzenia jej akcji w innym miejscu i innym czasie. Japoński pisarz jednocześnie utrzymuje uwagę czytelnika, nie męcząc go, a zarazem co chwilę racząc całkiem intrygującymi dygresjami.

Inna rzecz, że szereg poruszanych motywów po dotarciu do ostatniej karty może sprawiać wrażenie zbędnych, niedokończonych czy też niedostatecznie rozwiniętych. Czytelnik pozostaje z pytaniami o bynajmniej nie retorycznym charakterze, dopiero po ujrzeniu tylnej okładki uświadamiając sobie, że dane sceny czy motywy w istocie miały trzeciorzędny charakter.

„Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland” to pozycja inna niż właściwe dla twórczości Murakamiego, a zarazem doskonale wpisująca się w jej ogólne trendy. Pomimo jej „incydentalnej” otoczki nie można pozbyć się wrażenia, iż można ją uznać za najbardziej uniwersalne dzieło Japończyka.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow