Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Hari Kunzru - Białe łzy

Hari Kunzru - Białe łzy

Informacje o książce

dots Tytuł : Białe łzy (White Tears)
dots Autor: Hari Kunzru
dots Ilość stron: 320
dots Wydawnictwo: W.A.B.
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 39,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Seth i Carter mają po dwadzieścia kilka lat i mieszkają w Nowym Jorku. Łączy ich wielka pasja do muzyki. Setha interesuje awangarda, odkrywanie nowych światów, Carter więcej uwagi poświęca przeszłości. Kiedy Seth przypadkiem nagrywa w parku anonimowego śpiewaka, Carter rozpowszechnia intrygujące nagranie w internecie, twierdząc, że oto odnaleźli zaginioną płytę bluesowej legendy, Charliego Shawa. Żart ma nieoczekiwane konsekwencje – dowiadują się, że postać bluesmana jest autentyczna! Zaintrygowani przyjaciele ruszają na poszukiwanie śladów tajemniczego muzyka. Ich wyprawa okaże się niebezpieczna, wypełniona mroczną i niezwykłą historią wyzysku, chciwości, zazdrości i zemsty.

Nietrudno ulec współcześnie wrażeniu, iż problemy rasowe stanowią pieśń przeszłości Ameryki. I jakkolwiek niejednokrotnie w istocie wiele niegdysiejszych praktyk współcześnie wydaje się nie do pomyślenia, to wciąż powtarzające się wiadomości o kolejnych zamach „z flagą Konfederacji w tle” dowodzą, że kwestia ta nie jest przebrzmiała. Mało tego jednak, współczesna Ameryka wciąż zmaga się z dziedzictwem przeszłości, które niejednokrotnie potrafi się odezwać i współcześnie.

Konstrukcja przedmiotowej powieści początkowo sprawia wrażenie w pełni mieszczącej się w standardzie – ot, historia obyczajowa, ze skrywającym się w tle wątkiem sensacyjno-kryminalnym, szytym, zdawałoby się, dość grubymi nićmi. I w tym miejscu autor sprawia psikusa czytelnikowi.

Hari Kunzru   Biale lzy 114156,1


Recenzowana pozycja w istocie bowiem wymyka się przyjętym kalkom, gdyż nade wszystko nakazuje ucieczkę od myślenia racjonalnego, opartego na przyczynowo-skutkowym determinizmie. Brytyjski literat niejako droczy się z czytelnikiem, zręcznie przeskakując między wątkami w momencie, gdy odbiorca już dochodził do wniosku (błędnego), iż rozgryzł zamysł pisarza.

W konsekwencji choć przedmiotowa publikacja nie jest szczególnie obszerna, zaś jej język jest dość wartki, tym niemniej może stwarzać problemy w lekturze, domagając się od czytelnika tyleż uwagi, co i otwartego umysłu. Może trochę szkoda, że tej wyrafinowanej grze nie towarzyszy adekwatna subtelność w prezentacji amerykańskich doświadczeń z minionego wieku.

„Białe łzy” to powieść misterna, dostarczająca satysfakcji z lektury, lecz nie pozwalająca jednocześnie bezmyślnie się pochłonąć. Momentami może ona sprawiać nadmiernie zawikłanej – a autor stroni od prostych rozwiązań, jak też konceptu przymusu rozjaśnienia wszystkich poruszanych zagadnień – lecz w istocie stanowi prawdziwą beletrystyczną może nie ucztę, ale z pewnością smakowity posiłek.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow