Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

George R.R. Martin, Gardner Dozois - Łotrzyki

George R.R. Martin, Gardner Dozois - Łotrzyki

Informacje o książce

dots Tytuł : Łotrzyki (Rogues)
dots Redaktorzy: George R.R. Martin, Gardner Dozois
dots Ilość stron: 996
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: 59 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Wszyscy kochają łotrzyków. Motyw przewodni tej znakomitej antologii pozwala na bardzo wiele swobody i jest niezwykle atrakcyjny dla czytelnika. Fałszywe jasnowidzące, międzygalaktyczne kreatury, nowy rodzaj alchemii i przywoływanie pradawnych bogów czy zabójcza moc opowieści o Fafrydzie i Szarym Kocurze to tylko niektóre z pomysłów.

Niczym kania dżdżu miłośnicy literatury (dark) fantasy wyglądają kolejnej odsłony serii „Pieśń Lodu i Ognia”… i mogą się nie doczekać. Tym większa jest ich frustracja (niżej podpisanego nie wyłączając) biorąc pod uwagę prosty fakt, że pisarz swe siły poświęca na szereg innych projektów, w szczególności opracowywanie kolejnych i kolejnych antologii, z różnym zresztą efektem.

„Łotrzyki” są wdzięczniejszym zbiorem niźli to miało miejsce w przypadku „Niebezpiecznych kobiet”, może z uwagi na jednak nieco węższą tematykę. Znajduje to zresztą odzwierciedlenie w samych gatunkach, bardzo do siebie zbliżonych – większość można przyporządkować bądź do klasycznego fantasy, bądź opowiadań, które teoretycznie z samą fantastyką mają niewiele wspólnego. Ot, nie natkniemy się chociażby na żadną space operę.

George R


Same rozumienie postaci „łotrzyka” jest zresztą dość specyficzne – o ile jedni autorzy nawiązują tu do postaci niczym rodem z gier RPG, inne są bardziej „bondowskie”, których rzekomo mroczna strona duszy w istocie sprowadza się do tendencji do podążania własnymi drogami.

W istocie „Łotrzyki” cechują się kilkoma naprawdę dobrymi opowiadaniami, po których znać, iż nie były tworzone li tylko „na zamówienie”, lecz z prawdziwym sercom, sprawiając autorowi przy tym niemałą frajdę, by wskazać chociażby na „Dzisiejszy seans” autorstwa Connie Willis. Mniejsza o wątek główny tego utworu, samo oddanie konsumpcjonizmu współczesnych społeczeństw zachodnich jest znakomity.

Paradoksalnie jedną z najsłabszych pozycji jest zamykający całość „Książę łotrzyk albo królewski brat” pióra samego George’a R.R. Martina. Stanowi on niejako preludium do „Księżniczki i królowej” zamieszczonej we wspomnianych „Niebezpiecznych kobietach”, ale jest utworem absolutnie niedostającym wspomnianemu, co znać już po samej – skromnej – objętości. W przypadku człowieka obdarzonego tak lekkim piórem to nie mogło zwiastować niczego dobrego.

„Łotrzyki” to zbiór dobry, choć nie wybitny. Niby poziom poszczególnych opowiadań z osobna, jak i całości jest satysfakcjonujący, pozycja ta jednak stwarza wrażenie zanadto uładzonej, brakuje jej pewnego, hm, łotrostwa.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow