Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

George R. R. Martin - Taniec ze smokami. Część II

George R. R. Martin - Taniec ze smokami. Część II

Informacje o książce

dots Tytuł: Taniec ze smokami. Część II (A Dance with Dragons. Vol. 2)
dots Autor: George R. R. Martin
dots Ilość stron: 757
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 45 PLN


Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna …

Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć..

Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu...

Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem...

W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców...


Czułość, tkliwość, serdeczność – absolutnie żadne z tych słów nie kojarzy się ze stylem i klimatem cyklu George’a R.R. Martina poświęconego Siedmiu Królestwom Westeros i przyległościom, niemniej paradoksalnie takie uczucia może wzbudzić lektura drugiej części najnowszego tomu serii, na który przyszło nam czekać tak długo. A wszystko to dzięki temu, iż dane nam było poznać dalsze losy postaci, o których mogliśmy wręcz zapomnieć – by wskazać chociażby na Cersei czy Jaimego Lannisterów. Przyznam szczerze, iż czytając o Brienne z Tarthu długo musiałem sobie przypominać o kogo chodzi. Obecnie właściwie tylko losy Sansy pozostają zupełną tajemnicą.

Nie oznacza to jednak, że recenzowana pozycja wyjaśnia wiele – gdy zdaje się, iż pewne wątki zaczynają się splatać w coraz solidniejsze węzły, autor bez skrępowania rozrywa je na nowo, tudzież zaskakuje ślepą uliczką tam, gdzie czytelnik spodziewa się swobodnego przejścia.

Tanieczesmokami2 204054,1


George R.R. Martin jest doświadczonym pisarzem, tym niemniej z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej daje o sobie znać dość zaskakujący fakt, iż pisarz nieustannie się rozwija i dojrzewa, co czasami odbija się na wolniejszym postępie akcji, niźli to miało miejsce w przypadku poprzednich odsłon, tym niemniej poszczególne postaci odkrywają kolejne i kolejne pokłady swych charakterów.

Przemyślność konstrukcji równie nieodmiennie zadziwia. „Pieśń Lodu i Ognia” nie jest nieskomplikowaną historyjką o pierścieniu, który trzeba zniszczyć (ewentualnie go zdobyć), każdym bohaterem kieruje odmienna motywacja, ulegająca zresztą niejednokrotnie zmianie. Tu każdy może się okazać Boromirem, a Obieżyświat ujawniając się jako Aragorn wcale nie musi pokazywać swej ostatecznej, czyli prawdziwej twarzy.

Ogromny szacunek wobec autora budzi również fakt, że Martin wprowadza coraz to nowe i nowe postacie, z perspektywy których nakazuje nam dokonać oceny wszystkich dotychczasowych zdarzeń, często nabierających zupełnie nowego znaczenia, mimo że jawiły się one jako zupełnie epizodyczne i miały miejsce kilka tomów temu. Jednym słowem – maestria.

„Taniec ze smokami. Część II” ani trochę mnie nie rozczarował, właściwie mogę mu postawić tylko jeden zarzut – mimo niespełna siedmiuset stronom „czystego” tekstu (reszta to dodatki) czytelnik po lekturze ostatnich rozdziałów i znakomitego epilogu może jedynie poprosić o więcej i załkać z bezsilności wobec wizji kolejnego długiego oczekiwania na powrót do Westeros.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow