Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Gene Wolfe - Powrót na Whorla

Gene Wolfe - Powrót na Whorla

Informacje o książce

dots Tytuł: Powrót na Whorla (Return to the Whorl)
dots Autor: Gene Wolfe
dots Ilość stron: 478
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2008
dots Cena: 35 PLN


„Powrót do Whorla” Gene Wolfe’a to ostatnia, trzecia już część cyklu „Księgi Krótkiego Słońca”, pozostałe to „Na wodach Błękitu” i „W dżunglach Zieleni”. To uznana przez wielu za wybitną trylogia SF. Dla fanów dobrą wiadomością jest na pewno fakt, że ostatni tom, nie jest ostatecznym zakończeniem. Czeka ich bowiem „Księga Długiego Słońca” – to już jednak zupełnie inna historia.

Fabułę opisywanej przeze mnie pozycji cechuje spore skomplikowanie. Dziwne nazwy miejsc, obiektów, imiona – to wszystko sprawia, że bardzo łatwo jest się pogubić. Ale zacznijmy od początku. Tytułowy Whorl (nie bez znaczenia pisany z dużej litery) to ogromny statek kosmiczny kursujący pomiędzy Błękitem i Zielenią – dwoma planetami, będący zminimalizowanym światem. Akcja rozgrywa się na pierwszej z nich, gdyż Zieleń nie jest zbyt chętnie zamieszkiwana – warunki tam panujące, liczne pułapki i niebezpieczeństwa nie sprzyjają ludziom.

Narratorem powieści jest Róg (wspominałam chyba o dziwnych imionach?), kosmiczny wędrowiec, który ma do wykonania kilka zadań na Błękicie. Opowiada on zarówno o sobie jak i o swoich kompanach. Wszystko spisywane jest na kartach papieru, które zdobył w obozie bandytów (z którego wydostał się z niemałym trudem i z licznymi ranami). Kiedy tylko wszystkie misje zostaną wykonane, bohaterowie będą starali się powrócić do Whorla.

Gene Wolfe   Powrot na Whorla 102031,1


Wielowątkowa akcja pędzi w niesamowitym tempie. Każdy rozdział to praktycznie przeskoczenie na inny temat, wydarzenie. Pomiędzy to autor wplótł opisy bohaterów, ich przemyślenia, wierzenia. Zapoznaje nas z wykreowanym przez siebie światem w sposób przystępny i bardzo dokładny. Ukazuje jego religie, bogów, niebezpieczeństwa i wszystko to, z czym muszą zmagać się mieszkańcy. I na tym kończy się przystępność. Gene Wolfe pisze bardzo specyficznym językiem, do którego czytelnik musi przywyknąć. Mi osobiście przypadł do gustu, choć trochę zajęło mi dostrojenie się do stylu autora. Kolejną trudność jaką napotkałam to kompletne zagubienie. Spowodowane było faktem, że nie zapoznałam się z wcześniejszym tomami – duży błąd. Pozycja ta zalicza się do tych, które wręcz tego wymagają. Okropnie męczący jest fakt, że w trakcie czytania, można kompletnie zgubić wątek, zamieszać się tak, że w końcu nie wiadomo o czym czytamy. Zapobiegliwie umieszczony na początku książki słowniczek nie pomaga we wszystkim. Zresztą cofanie się co chwilę do niego nie pozwala na odpowiednie skupienie się na akcji. I to spory mankament. Dlatego wszystkim szczerze radzę zapoznać się z całą trylogią od początku do końca.

Co do samego wydania również mam kilka zastrzeżeń. Po pierwsze okładka – wizualnie w ogóle do mnie nie przemawia, jest mało zachęcająca. Jeśli zaś chodzi o czcionkę – stanowczo zbyt małe odstępy pomiędzy wierszami, co niestety bardzo męczy wzrok. I to właściwie tyle. Defekty, które przedstawiłam nie są w żadnym razie próbą odstraszenia od pozycji. Wręcz przeciwnie– uważam, że „Powrót do Whorla” to świetna książka, jednak, jak już wcześniej wspomniałam, aby w pełni ją docenić, konieczne jest zapoznanie się z całą trylogią „Księgi Krótkiego Słońca”. Jeżeli zastosujecie się do tej rady, lektura na pewno Was nie rozczaruje.


Karolina „Villemo” Ziółkowska
E-mail autora: karolina_ziolkowska1(at)o2.pl
Autor: Villemo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow