Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Gardner Dozois - Księga mieczy

Gardner Dozois - Księga mieczy

Informacje o książce

dots Tytuł : Księga mieczy (The Book of Swords)
dots Redaktor: Gardner Dozois
dots Ilość stron: 644
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 55 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Literaturę fantasy w jej najbardziej klasycznej postaci, wręcz stereotypowej, zwykło się określać mianem powieści miecza i magii, często zresztą w odwrotnej kolejności, na pierwszy plan wysuwając to, co najbardziej niecodzienne i niezwykłe. O ile bowiem już wręcz wieki liczy sobie gatunek beletrystyki płaszcza i szpady o mniejszych czy głębszych pretensjach do realizmu, to właśnie owe czary zwykły tak naprawdę definiować fantastykę jako taką. Tak naprawdę jednak uważna analiza rozwoju gatunku na przestrzeni dekad skłania raczej do wniosku, że to sprawność w operowaniu bronią białą zwykła nade wszystko cechować jej bohaterów – i to właśnie temu atrybutowi poświęcony jest najnowsza antologia opowiadań z anglojęzycznego świata.

Na wstępie jednak należy zauważyć, iż sam tytuł zbioru, jak i jego leitmotiv to jednak w znacznej mierze chwyty marketingowe – tytułowe utensylium nie w przypadku wszystkich tak naprawdę da się dostrzec, pełniąc często rolę rekwizytu gdzieś w tle a nie osi fabuły, ba, w przypadku jednego z opowiadań już przy notce biograficznej redaktor zbioru wprost uprzedza czytelnika, że w danym tekście takowego się nie dopatrzy.

Gardner Dozois   Ksiega mieczy 000648,1


Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy autorzy stanęli na wysokości zadania, nie tylko koncentrując fabułę wobec miecza jako takiego, co i snując ją w sposób co najmniej frapujący, jeśli nie po prostu wzbudzając fascynację. Warto zresztą podkreślić, iż efekt ten jest osiągany przy wykorzystaniu różnorakich konwencji – jedne opowiadania mają charakter humorystyczny, wręcz komiczny, podczas gdy inne nowelki są znacznie bardziej ponure.

Szkoda tylko, iż choć duża część opowiadań została napisana przez pisarki, to raczej czytelnik nie uświadczy bardziej feministycznego spojrzenia na problematykę kojarzoną, mniej czy bardziej stereotypowo, z męskością. Nie jestem bynajmniej apologetą feminizmu za wszelką cenę, acz zbyt często literatura fantasy cechuje się nawet nie maskulinizmem, co machoizmem, i potencjalna ścieżka nowatorstwa nie została niestety spenetrowana przez żadnego z twórców ani żadną z twórczyń.

„Księga mieczy” to mimo wszystko antologia dość satysfakcjonująca i wciągająca, która właściwie niemal żadnym tekstem nie wzbudza bezbrzeżnego zachwytu, lecz jej dość równy i wysoki poziom rodzi jednak u czytelnika coś więcej niż uczucie satysfakcji.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow