Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Frankenstein - Deana Koontza - Miasto Nocy

„Frankenstein” Deana Koontza: „Miasto Nocy"

Dean Koontz jest niewątpliwie jednym z najlepszych autorów horrorów i książek s-f. Jego dzieła cieszą się nieustającą popularnością. Kiedy sięgałem po część drugą cyklu Frankenstein, byłem pewny, że to będzie dobra pozycja.

Cykl Frankenstein można uznać za wersję alternatywną wydarzeń opisanych przez Mary Sheley. Koontz wraz ze współpracownikami zadał sobie pytanie, co by było, gdyby Frankenstein nie zginął z ręki swojego tworu. W pierwszej części sagi zatytułowanej Syn Marnotrawny poznaliśmy Victora Heliosa aka. Wiktor Frankenstein. Akcja powieści toczy się w XXI wieku. Wiktor, który przeżył ponad 200 lat jest szanowanym przedsiębiorcą i genialnym, poważanym naukowcem. Pod tą maską wzorowego obywatela czai się jednak owładnięty żądzą panowania nad światem megaloman. Frankenstein tworzy w swoich laboratoriach armię „nadludzi”, Nową Rasę. Chce przy ich pomocy zniszczyć znienawidzoną ludzkość. Na trop jego złowieszczej działalności wpada dwójka detektywów. Do gry włącza się także Deucalion - żądny zemsty pierwszy twór Wiktora. Część druga, Miasto nocy, jest bezpośrednią kontynuacją pierwszego tomu. Detektywi Carson i O`Connor planują z pomocą Deucaliona zniszczenie Imperium Heliosa. Filary podtrzymujące Imperium Nadludzi zaczynają pękać.

Nowa Rasa, pozbawiona zdolności odczuwania uczuć wyższych, zaczyna się buntować. Wyposażeni w dwa serca i ogromną siłę fizyczną stanowią bardzo groźnego przeciwnika. Blokada w mózgu uniemożliwia im podniesienie ręki na swojego pana i popełnienie upragnionego przez wielu z nich samobójstwa. Nad Nowym Orleanem pojawia się cień apokalipsy.

Frankenstein   Deana Koontza   Miasto Nocy 022951,1


Książkę czyta się bardzo dobrze. Świetne, klimatyczne opisy otoczenia i przeżyć wewnętrznych bohaterów ułatwiają identyfikację z nimi. Historia jest opowiedziana z wielu perspektyw. Widzimy ją oczyma wspomnianych detektywów, Deucaliona, niektórych Nadludzi (w tym małżonki Frankensteina) oraz samego Heliosa. Kilka punktów widzenia ukazuje nam względność wydarzeń mających miejsce w Nowym Orleanie. Utwór niesie głębokie przesłanie. Ukazuje wielkość ludzkiej duszy, potęgę odczuć wyższych i wolnej woli. Mimo, że książka jest treściwa (253 strony) to czyta się ją bardzo szybko. Stosunkowo krótkie rozdziały, częste zmiany punktu widzenia i natłok różnych wydarzeń powodują, że ręka czytelnika wręcz samoczynnie przekłada kartki, niezależnie od skupionego na lekturze umysłu. Koontz wraz z Gormanem (współautor, pisarz horrorów i kryminałów) wyciągają do czytelnika rękę. Zapraszają go do mrocznego, gotyckiego świata alternatywnej rzeczywistości. Ujawniają tajemnicze sekrety, spekulują, ukazują głębię ludzką. Pokazują, że to, co jest dla nas czymś normalnym, wręcz niezauważalnym, może stanowić obiekt pożądania i zazdrości.

Trylogia Koontza jest jedną z najlepszych książek z pogranicza horroru i s-f, jakie są dostępne na rynku. Polecam ją wszystkim - od fanów książek grozy, poprzez miłośników legendy Frankensteina, na przeciwnikach horrorów kończąc, bo istnieje spora szansa, że dzięki niej zmienią swoje poglądy. Jest napisana przystępnym językiem, a jej konstrukcja jest tak dobra, że można śmiało przeczytać ją bez znajomości części pierwszej. Serdecznie polecam!

Zalety:
- ciekawa fabuła,
- wartka akcja,
- przystępna w odbiorze,
- daje do myślenia.

Wady:
- nie dopatrzyłem się większych wad.

Ocena: 9/10
Mateusz”Matis”Cholewiak
Matis(at)sztab.com

Książka - Miasto Nocy

Autor: Matis


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow