Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Feliks W. Kres - Pani Dobrego Znaku T. 1

Feliks W. Kres - Pani Dobrego Znaku T. 1

Informacje o książce

dots Tytuł: Pani Dobrego Znaku T. 1
dots Autor: Feliks W. Kres
dots Wydawca: MAG
dots Rok wydania: 2010
dots Ilość stron: 400
dots Cena: 35 PLN


„Pani Dobrego Znaku” Feliksa W. Kresa to opowieść o walce rodów, intrygach pięknych kobiet, polityce i wojnie, przeprowadzanej we wszystkich aspektach funkcjonowania państwa, nie tylko militarnie. To epicka historia o walce o władzę, przeznaczeniu, sile przepowiedni i legend.

Nikt nie wiedział jakim powodem kierował się Lewin, książę prowincji Dartan, gdy brał za żonę Ezenę – niewolnicę i praczkę. Po jego śmierci małżonka, nie mająca czystej krwi i rodowodu pozostaje niepodzielną władczynią ziem w Puszczy Bukowej – panią Dobrego Znaku. Nie każdemu podoba się, że była niewolnica rządzi niesamowicie bogatymi terenami, to ubliża dartańskiej szlachcie i arystokratycznym rodom. Magnaci Wiecznego Cesarstwa, do którego należy również Dartan, sprzeciwiają się woli księcia Lewina, co oznacza proces o usunięcie nikomu niepotrzebnej i kłopotliwej niewolnicy.

Dawno temu, w walkach o chwałę Dartanu, wsławiła się legendarna władczyni – Rollayna. Jej sława żyje do dziś. Przepowiednie głoszą, że wojowniczka odrodzi się, aby ponownie stanąć na czele armii dartańskiej. Okazuje się, że Ezena, przynajmniej z wyglądu, niesamowicie przypomina legendarną wojowniczkę. To wielki argument, który wyjaśnia, co w niewolnicy ujrzał nieżyjący książę Lewin. Z tym, że Ezena żyje w nieświadomości, brak jej ogłady i zdolności dyplomacji a jej największą rozrywką i ucieczką przed brzemieniem rządzenia było pranie ubrań w pobliskiej rzece z innymi praczkami.

Po pewnym czasie Pani Dobrego dowiaduje o przepowiedniach. Ziemski przedstawiciel Szerni – bezcelowej potęgi, która otacza wszystko – wyjaśnia wiele jej wątpliwości i zarazem budzi w niej jeszcze większe zaintrygowanie. Ezena jest jednak pewna – nie zamierza się poddać i wypełni misję powierzoną przez zmarłego małżonka.

Feliks W


Wieczne cesarstwo to ogromne imperium. Ma podporządkowanych wiele ziem, ale to moloch o drewnianych, niepewnych nogach. W Dobrym Znaku zadbano o wszystko – zyskowny handel, wytwarzanie dóbr oraz odpowiednio przeszkolone wojska. Z takim arsenałem pewne jest, że Pani Dobrego Znaku nie musi ulegać presji ze strony władcy Wiecznego Cesarstwa. Być może ewentualna walka nie będzie polegała na obronie a zaatakowaniu Cesarstwa… Czy Ezena stanie na czele wojsk wyzwoleńczych? Czy pokona osłabione, ale wciąż silne armie Wiecznego Cesarstwa? Czy wypełni przepowiednię?

W książce tajemnice przeplatają się wzajemnie. Intrygi mnożą się na każdym kroku, a przyszłość pokazuje, że nawet własny błąd, niezapobiegnięcie tragedii można odpowiednio wykorzystać. W Dobrym Znaku i Cesarstwie trwa wyścig zbrojeń, a wydaje się, że główne karty będą rozdawać kobiety. Płeć piękna na dworze jest niebezpieczna i nieprzewidywalna a w wojsku bezlitosna. Zarówno w Dobrym Znaku jak i Wiecznym Cesarstwie nie ma miejsca dla słabych kobiet. Kobiety wykorzystają swój spryt, urok, wzbudzą żądze w mężczyźnie, dokonają zbrodni, aby osiągnąć cel. Bohaterowie są realistyczni, mają własne pragnienia, wspomnienia, doświadczenia.

Ciekawym elementem jest wprowadzenie do książki motywu niewolnictwa. Okazuje się, że nawet wolny człowiek może dobrowolnie zostać niewolnikiem, sprzedać się, jeśli jest biedakiem. Kobiety - niewolnice są dobierane, wychowywane na podstawie selekcji, odpowiednich krzyżówek genetycznych. Te, które będą mianować się Perłami muszą być nieskazitelnie piękne i świetnie wychowane. Będą radością królów, książąt, magnatów. To lepszy los niż niewolnika- zwykłego posługiwacza.

Autor operuje sprawnym językiem. Używa sztuczek wojskowych, podstępów, rzetelnie ukazuje czytelnikowi realia przygotowań do wojny w czasach obrotu złotem i srebrem, walk na miecze, łuki oraz kusze. Pokazuje, że pięknie uzbrojone, udekorowane odziały wojska to często mit, a brak zaopatrzenia może skończyć się tragicznie dla kraju. Wojna to nie tylko starcia wrogich armii. Mało który autor potrafi tak wiernie odzwierciedlić kulisy wojny konspiracyjnej, dyplomatycznej, handlowej. Trzeba zniszczyć rywala finansowo, obniżyć jego morale, aby stracił chęć walki, wykorzystać legendy, przepowiednie, aby podnieść na duchu swoich rodaków. Starannie przygotować się do wojny a potem zaatakować. Feliks W. Kres przedstawia to wszystko.

W książce występuje wielu bohaterów, sporo szczegółów. Historie postaci przeplatają się wzajemnie. Nawet niepozorne zdarzenie może mieć ogromny wpływ na przyszłe losy bohatera.

Czytelnik nie znający cyklu Księga Całości może czasem zagubić się w wirze zdarzeń, ale na pewno nie zniechęci go to do lektury książki. Fabuła wciąga, dynamiczna akcja nie pozwoli mu się nudzić.

Feliks W. Kres za Panią Dobrego Znaku otrzymał Nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla dla Najlepszej Powieści Roku 2001 oraz nagrodę ŚLĄKFA 2001 w kategorii Najlepszy Twórca Roku, ze wskazaniem na właśnie tę powieść. Książka została nominowana do Nagrody Czytelników Sfinks dla Najlepszej Powieści Roku 2001

Pani dobrego znaku Feliksa W. Kresa to ciekawa propozycja dla miłośników fantasy. Głównym elementem książki jest przygotowanie do wojny, szkolenia oddziałów militarnych a świat magii nie jest zbytnio eksponowany - na szczęście. Dzięki temu książka jest odmienna, zaskakująca i na pewno przyciąga uwagę.


Michał „Spiderlo” Mazik
E-mail autora: michalmazik(at)gmail.com
Autor: Spiderlo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow