Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Elżbieta Cherezińska - Niewidzialna korona

Elżbieta Cherezińska - Niewidzialna korona

Informacje o książce

dots Tytuł : Niewidzialna korona
dots Autor: Elżbieta Cherezińska
dots Ilość stron: 763
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Po dwustu latach Przemysł II odzyskuje koronę. Na Królestwo jednak pada cień. Król zostaje brutalnie zamordowany. Granice przekraczają margrabiowie brandenburscy. Wojownicy starych bogów ostrzą groty strzał. Od północy na kraj patrzą żelaźni bracia, kierując ostrza mieczy w chrześcijan. W Królestwie narasta przerażenie i zamęt. Nad pustym tronem złowieszczo kołują herbowe bestie, a jedyny obrońca zamordowanego władcy tkwi w lochu. Nadchodzi wojna, z której nikt nie wyjdzie z honorem. Nie ma świętości nawet wśród duchownych. Ktoś jednak czuwa nad rozbitym krajem.

„Niewidzialna korona”
to drugi tom zaplanowanej przez autorkę trylogii poświęconej końcowemu okresowi polskiego rozbicia dzielnicowego, okresu stosunkowo mało znanego nie tylko „powszechnej świadomości historycznej społeczeństwa polskiego”, ale także niejednemu entuzjaście nadwiślańskich dziejów. Od razu jednak pragnę zaznaczyć – fakt, że mam do czynienia z częścią, i to drugą, cyklu uświadomiłem sobie około trzysetnej strony tego dzieła, i to poprzez ten prosty fakt, że w chwili przerwy mój wzrok zbłądził na „blurba”. Brak znajomości poprzedniej odsłony w niczym nie wadzi, i to nawet w stopniu doskonalszym, niż chociażby przy okazji lektury sienkiewiczowskiej „Trylogii”.

Nawiązań do opus magnum polskiej literatury historycznej można szukać zresztą i więcej. Autorka bowiem dość dużo pracy włożyła w stosowne badania, w związku z czym jej pozycja może pełnić rolę wręcz edukacyjną, oczywiście z pewnym poszanowaniem dla pisarskiej licentii poetici. I w niej jednak autorka w mniejszy czy większy sposób próbuje w jakiś sposób nie abstrahować od mniej czy bardziej uprawnionych dokonań nauk historycznych, choćby odnośnie osoby niejakiego Jakuba de Guntersberga (czy też Kaszuby).

Elzbieta Cherezinska   Niewidzialna korona 191550,1


W mniej czy bardziej zawoalowany sposób autorka opowiada się także za niektórymi poglądami historycznymi, kontrowersyjnymi po dziś dzień, jak choćby co do osób Mieszka II i Bezpryma, czy też wątpliwej praworządności Stanisława ze Szczepanowa. Szkoda jednak, że w tym ostatnim przypadku zupełnie zignorowała ona ówczesny mit związany ze zrośnięciem się członków świętego jako zapowiedzi zjednoczenia kraju.

Osobiście jednak najbardziej bolałem nad dość współczesnym językiem poszczególnych osób. Nie mamy co tu liczyć na sienkiewiczowską manierę, co jednak nieco razi, wziąwszy pod uwagę fakt, że ledwie ćwierć wieku przed wydarzeniami opisywanymi w książce spisano słynne „daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”, to wtedy śpiewano „Vtwego syna gospodzina matko swolena” – jeśli ktoś miał problem ze zrozumieniem Maćka z Bogdańca czy braci Kiemliczów, to tym bardziej winien gubić się w słownictwie Władysława Łokietka czy Henryka Głogowczyka – tymczasem nic z tych rzeczy.

Cherezińska pozwoliła sobie także na dalej posuniętą swobodą, o jawnie już fantastycznym charakterze, by wspomnieć jak najbardziej ożywające herby rodowe, smoka wcielonego tudzież pogańską magię, co nie pozwala „Niewidzialnej korony” uznać za książkę bezwzględnie historyczną, ale trudno mieć o to pretensje.

„Niewidzialna korona”, jakkolwiek jest pozycją obszerną, jest książką dość łatwą i przyjemną w odbiorze. Warto po nią sięgnąć chociażby w celu uzupełnienia luk w wiedzy co do osób niektórych wręcz królów polskich – ale także dla zwykłej satysfakcji płynącej z lektury.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow