Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Edmund de Waal - Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie

Edmund de Waal - Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie

Informacje o książce

dots Tytuł : Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie (The Hare with Amber Eyes: a hidden inheritance)
dots Autor: Edmund de Waal
dots Ilość stron: 392
dots Wydawnictwo: Czarne
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 55/100


Zapewne każdy (czy każda) z nas na pewnym etapie życia zadumał się nieco głębiej nad swoim pochodzeniem, losami swoich przodków, ich zmartwieniami i ambicjami życiowymi, które z dzisiejszej perspektywy mogą się zdawać przebrzmiałymi czy wręcz groteskowo zabawnymi. I choć nieraz pełno w nich różnorakich nawet nie szarości, co okresów zupełnego mroku, to z perspektywy nawet nie czasu, co kolejnych pokoleń nieco łatwiej o przychylne spojrzenie. Czy „Zając o bursztynowych oczach” zalicza się do tej kategorii literatury?

Autor dość sprytnie konstruuje osnowę swej opowieści wobec japońskiej figurki netsuke, a to tytułowego zająca. Początkowo czytelnik może zresztą ulec wrażeniu, iż to ten przedmiot będzie stanowił głównego „bohatera” historii, brytyjski twórca zagłębia się bowiem w opowieść danej dziedziny sztuki, jej korzeniach, jak też źródła europejskiej „kariery” jej przedstawicieli.

W istocie jest to jednak pozór, gdyż rzeczona pozycja to saga rodzinna wedle wszystkich klasycznych kanonów. Przedstawia ona dzieje rodu Ephrussich – czy też Efrussich – których protoplasta wywodził się gdzieś z berdyczowskiego sztetłu, a który następie poprzez Odessę rozdzielił się na dwa potężne konary osiadłe w Paryżu i Wiedniu.

Edmund de Waal   Zajac o bursztynowych oczach


Potężne w wielu rozumieniach tego słowa, nade wszystko jednak finansowo, co w epoce burżującej się i komercjalizującej Europy pociągało za sobą również niemało wpływy kulturalne, czytelnika nie powinien więc dziwić fakt, iż na łamach rzeczonej pozycji niejednokrotnie natknie się na nazwiska znane z kart podręczników literatury czy sztuki, bynajmniej nie tylko w kategoriach konkretnych dzieł.

Nie jest potrzebna głęboka znajomość historii, by uświadomić sobie, że osiadając we wspomnianych miastach na przełomie XIX i XX wieku wspomniany ród naraził się na wiele dziejowych burz, czasami lokujących jego przedstawicieli po przeciwnych stronach barykady (bo jednak nie okopów), a przy innej okazji łączących w zapisach ustaw norymberskich.

„Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie” to książka o potencjale arcydzieła… którym jednak nie jest. Niestety recenzowana książka jest po prostu nużąca, niezdolna konkurować z innymi tytanami gatunku. Nie sposób nie uwolnić się od wrażenia, że stała się ona zakładnikiem pokrewieństwa autora z opisywanymi osobami, stając się przez to niezdolną do głębszego obiektywizmu i zadośćuczynienia oczekiwaniom czytelnika.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow