Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Douglas Adams - Życie, wszechświat i cała reszta

Douglas Adams - Życie, wszechświat i cała reszta

Informacje o książce

dots Tytuł : Życie, wszechświat i cała reszta (Life, the Universe and Everything)
dots Autor: Douglas Adams
dots Ilość stron: 240
dots Wydawnictwo: Albatros
dots Rok wydania: 2006
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Douglas Adams z łatwością przewleka tematy miałkie, absurdalne aż do swych korzeni z zagadnieniami uchodzącymi za wcale ważkie, z reguły je mniej czy bardziej wymyślnie wyśmiewając, czasami jednak niby mimochodem dzieląc się wcale celnymi spostrzeżeniami bądź uwagami. Czyżby więc tytuł trzeciego tomu cyklu – „Życie, wszechświat i cała reszta” – trafnie sugerował, iż tym razem nieco inaczej rozłoży on akcenty?

Opowieść tej pozycji rozpoczyna się dość nietypowo (choć może nie jak na serię), ale pozostaje ona spójna z poprzedniczkami – widać, iż autor panuje nad swoim uniwersum i biegiem wypadków, nawet jeśli czasami ich rozwój następuje w iście szaleńczym tempie. Punktem wyjścia jest jednak rozwinięcie wątku wcześniej nieobecnego, lecz nienaruszającego koherencji całej struktury.

Douglas Adams   Zycie wszechswiat i cala reszta 081944,1


Bynajmniej w przedmiotowej pozycji nie znajdziemy żadnych nowatorskich przemyśleń, prezentowana opowieść pozostaje lekką, i to pomimo faktu, iż traktuje ona o morderczej nacji dążącej do wyrugowania ze wszechświata wszelkiego innego życia, do czego wykorzystuje stworzone wyłącznie w tym celu roboty. A wszystko to na dwa lata przed kinowym „Terminatorem”!

Nie zmienia to jednak faktu, że sama fabuła jest dość chaotyczna, gdy tylko autorowi uda się pobudzić autentyczne zaciekawienie historią autor raczy go kolejnym i kolejnym witzem, z reguły niewymuszenie wywołującym rozbawienie, a czasami nawet chwilę zadumy (vide wątek Agrajaga), ale spychającym go z trasy głównej opowieści.

„Życie, wszechświat i cała reszta” to punkt wyjścia dla kilku dość zaskakujących żartów i paru niebanalnych konceptów, towarzyszących początkowo dość intrygującej, następnie zaś wręcz kuriozalnej opowieści. Paradoksalnie całości służą jej skromne rozmiary, wywołując u czytelnika uczucie sytości po jednorazowym podejściu.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow