Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Dorota Terakowska - Tam gdzie spadają Anioły

Dorota Terakowska - Tam gdzie spadają Anioły

Informacje o książce

dots Tytuł : Tam gdzie spadają Anioły
dots Autor: Dorota Terakowska
dots Ilość stron: 312
dots Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 32,90 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 90/100


Od niepamiętnych czasów toczona jest walka dobra ze złem. W którą stronę przechyli się szala nigdy nie wiadomo. Tym razem dobro przegrywa i mała dziewczynka o imieniu Ewa utraciła swojego opiekuna Anioła Stróża. Czy jej los jest już przesądzony, czy sama też jest w stanie na niego wpłynąć? Co dzieje się z Aniołem, który spadnie na ziemię?

Na rozpoczęcie tej lektury nie mogłam się doczekać. O autorce słyszałam już wcześniej, ale do tej pory nie miałam przyjemności zapoznać się z jej twórczością. Wiem też, że okładka to nie wszystko, ale warto o niej wspomnieć. Jakby nie było pierwsze wrażenie, gdy nie znamy jeszcze treści książki jest równie ważne. Oprawą graficzną jestem zauroczona. Barwna i pięknie skonstruowana okładka i efektowny papier, z którego została wykonana, a także opis wzbudzają zainteresowanie i wprowadzają w klimat książki.

Opowieść rozpoczyna się w niezwykły i dla mnie zaskakujący sposób i płynie z niej mądrość i prawda o ludziach i o czasach, w których przyszło nam żyć. Narracja prowadzona jest w taki sposób, że silnie odbierane są emocje bohaterów poprzez poznanie ich myśli i odczuć. Do mnie szczególnie przemawiały obrazy przedstawiane oczami pięcioletniej Ewy, ufnego dziecka, ale wykazującego się niezwykłą jak na ten wiek mądrością i zrozumieniem. Dziecka, dla którego rodzice nie mają czasu zajęci swoimi pasjami i pracą, a jak już czas znajdują to nie potrafią się z nim porozumieć. Smutne to wszystko, ale jak bardzo prawdziwe.

Czy świadomość, że na co dzień nad naszymi czynami czuwa nieziemska istota nie byłaby przyjemna? Anioł Stróż przywodzi na myśl postać z pięknymi białymi skrzydłami, pełną dobroci i blasku i chroniąca nas od złego. Lektura zmienia nieco spojrzenie czytelnika na relacje między dobrem i złem dając miejsce odcieniom szarości i podsuwając myśl, że nie wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się na początku wydawać. Bo przecież jak mogłoby istnieć dobro, gdyby nie było zła? Anioł tak jak i człowiek może nieść mniejszy bagaż doświadczeń i popełniać błędy, tylko ich konsekwencje ponosi dłużej, często przez wieczność.

Dorota Terakowska   Tam gdzie spadaja Anioly 211233,1


„…albowiem Dobro rozpoznajemy natychmiast, żeby zaś rozpoznać Zło, musimy uruchomić rozum. I w tym sensie Zło jest niezbędne – kończył wywód Vea.”
Tam gdzie spadają Anioły str. 48


Bohaterowie są charakterystyczni i różnorodni nie tylko pod kątem charakteru, ale także podejścia do wiary. Ewa to postać przedstawiona przez pisarkę po mistrzowsku i dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Jej los staje się czytelnikowi bliski i jednocześnie śledzimy z uwagą zmiany, jakie w niej zachodzą pod wpływem różnych wydarzeń.

Innym, ale równie dobrze zarysowanym bohaterem jest Ave. To strącony na ziemię Anioł. Pomimo cierpienia i poczucia zrezygnowania nadal stara się być blisko osoby, którą się opiekował i za którą czuje się odpowiedzialny. Pół-anioł, pół-człowiek wzbudza w ludziach na ziemi niechęć i nawet odrazę. Mieszkańcy oceniają go niesprawiedliwie na podstawie zewnętrznej otoczki, nie próbując poznać i zrozumieć.

W książce przedstawione zostały motywy często powtarzające się w literaturze, a mianowicie odwiecznej walki dobra ze złem, jak też i aniołów. Autorka jednak z takim kunsztem przedstawiła tę tematykę, że wzbudza zainteresowanie i skłania do refleksji. Od dawna można trafić na zapisy w religiach różnych kultur, jak i w sztuce dotyczące aniołów. Ludzie wierzyli w te piękne skrzydlate istoty i przypisywali im różne cechy, a także mieli różne wyobrażenie na ich temat. Pisarka otwiera czytelnikowi oczy i przedstawia niby znany świat, ale z nieco innej perspektywy. W miejscu tym magia przeplata się z rzeczywistością tworząc skomplikowany, ale jakże piękny wielowymiarowy obraz.

Na uwagę zasługuje sama atmosfera, jaką książka rozsiewa. Fabuła jest pełna magii, ale także takiej codziennej i ukazuje, że zarówno dobre jak i złe uczynki, jakie wykonujemy w stosunku do innych, mogą mieć istotny wpływ na losy danego człowieka. Często także sytuacje błahe i z pozoru nieistotne mogą być kamieniami życia i mieć duże znaczenie na naszej dalszej drodze. Niejednokrotnie niestety jesteśmy zbyt zajęci przyziemnymi sprawami, aby je dostrzec.

Książka „Tam gdzie spadają Anioły” zauroczyła mnie klimatem i dała wiele do myślenia. Historia przedstawiona jest trochę jak baśń, która jednak porusza ważne aspekty, tak bardzo aktualne dla naszych czasów. Jest to pełna czaru i poruszająca opowieść zapadająca głęboko w pamięci. Uważam, że lektura jest pouczająca, ale także dostarczająca wiele emocji i warta czasu, który się poświęci na jej przeczytanie.


„Meggie”
E-mail autora: sungirl(at)op.pl
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow