Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Dirk Brauns - Café Auschwitz

Dirk Brauns - Café Auschwitz

Informacje o książce

dots Tytuł : Café Auschwitz
dots Autor: Dirk Brauns
dots Ilość stron: 280
dots Wydawnictwo: Akcent
dots Rok wydania: 2013
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Wartka trzymająca w napięciu akcja powieści niemieckiego pisarza średniego pokolenia Dirka Braunsa dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Urodzony w NRD, młody nauczyciel niemieckiego i historii w niemieckiej szkole w Warszawie (porte-parole autora) staje się świadkiem wspomnień i wykonawcą zaskakującej ostatniej woli przypadkowo poznanego Janusza, byłego więźnia KL Auschwitz. Ich spotkanie w warszawskiej kawiarni staje się punktem wyjścia dla ciągu wydarzeń obfitujących w zaskakujące i nagłe zwroty akcji.

Nie w setkach, nawet nie w tysiącach liczone są publikacje nawiązujące do problematyki oświęcimskiego obozu koncentracyjnego i jego krematoriów. Z jednej strony trudno rzeczone zjawisko oceniać negatywnie, gdyż kultywowanie pamięci o jednym z najmroczniejszych epizodów w historii ludzkości zapewne pozwoli uniknąć jego (wczesnego i/lub częstego) powtórzenia, z drugiej strony może prowadzić do pewnej bagatelizacji, przesytu, na które Auschwitz po prostu nie zasługuje, zwłaszcza jeśli dane dziełka są miałkie i zorientowane wyłącznie na wyniki sprzedażowe. Czy do kategorii tej zalicza się również „Café Auschwitz”?

Pozycja ta bynajmniej nie traktuje głównie o nazistowskich zbrodniach, tym bowiem poświęconych jest raptem kilka stron, akcja powieści rozgrywa się w przeważającej mierze w czasach współczesnych czytelnikowi, podobnie jak „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego bardziej orientując się na obecnej perspektywie niźli samym obiekcie.

Dirk Brauns   Cafe Auschwitz 073753,1


Wielu miłośników poloniców w książkach cudzoziemskich autorów irytuje często ich stereotypowość bądź też ewidentna fantastyczność, brak jakiegokolwiek realnego prawdopodobieństwa świadczący raczej o ignorancji autora niźli znajomości tematu. Tego rodzaju zarzutu jednak w żadnym razie nie można postawić Dirkowi Braunsowi, który poznał nasz kraj na własnej skórze nie tylko podczas kilkudniowych turystycznych eskapad, w konsekwencji bardzo łatwo jest odnaleźć się w jego opisach geograficznych, socjologicznych czy kulturowych.

Przedmiotowa książka jednak nade wszystko traktuje o Niemcach, zróżnicowanych również wewnętrznie, wszak dzielących się na „Ossich” i „Wessich”, tych o bardziej prawicowych rodowodach, jak też od pokoleń przywiązanych do myśli socjalistycznej, acz bez cienia brunatnego zabarwienia. Wielką wartością – choć może i wzbudzającą pewne rozczarowanie u czytelnika – przedmiotowej publikacji jest unikanie przez autora jakichkolwiek generalizacji bądź banalnych ocen, choć też skutkujących niedomknięciem szeregu refleksji.

„Café Auschwitz” to książka frapująca, stanowiąca dość cichy, ale nieobarczony banałem głos tyleż o przeszłości, co i teraźniejszości. I bynajmniej nie tylko polsko-niemieckiej, lecz europejskiej, a tak naprawdę zupełnie uniwersalny sam w sobie.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora:
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow