Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Diablo III: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie

Diablo III: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie

Informacje o książce

dots Tytuł : Diablo III: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie (Diablo III: Heroes Rise, Darkness Falls)
dots Autor: Micky Neilson, Cameron Dayton, Matt Burns, Michael Chu, Jason Bischof, James Waugh, Erik Sabol
dots Ilość stron: 318
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2013
dots Cena: 34,90 PLN
dots Autor recenzji: Michał „Spiderlo” Mazik
dots Data recenzji:
dots Ocena: 90/100


„Diablo III: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie” to zbiór opowiadań powstały przy współpracy kilku autorów związanych z Blizzard Entertainment, producentem gier. Książka posiada wszystko to, z czym borykali się miłośnicy serii gier Diablo. Mimo, że wydawca reklamuję pozycję jako horror psychologiczny, w którym kluczową rolę odgrywa klimat niepewności i strachu, w książce oczywiście nie zabrakło krwawych walk i zmagań z demonami oraz innym plugastwem.

W skład zbioru wchodzi siedem odrębnych historii, których wspólnym mianownikiem jest świat coraz bardziej pogrążający się w mroku. W opowiadaniu „Nienawiść i dyscyplina” Micky’ego Neilsona można poznać historię łowczyni demonów, która zanim zmierzy się ze Złem, musi wcześniej pokonać własne słabości. „Wędrowiec” Camerona Daytona to historia olbrzyma - barbarzyńcy, który szuka odkupienia swoich win. Zgadza się obrońcą przypadkowej grupy uchodźców nękanej przez kozłoluda Kazra i po części udaje mu się wykonać misję. „Nieustępliwy” Matta Burnsa ukazuje losy bojowego mnicha, który musi dokonać wyboru pomiędzy posłuszeństwem i wykonaniem rozkazu a pozostaniem dobrym człowiekiem. „Świetlik” Michaela Chu traktuje o walce potężnych magów, których demony mieszczą się w ich własnych duszach. Okazuje się, że nawet altruistyczna pomoc ludziom może przynieść zatrważające konsekwencje – zarówno dla maga jak i zwyczajnych osób. „Kroczący w zwątpieniu” Matta Burna to przekorna historia szamana, który odwrócił się od swojego przeznaczenia i pragnął znieść krwawe rytuały swojego ludu.

Oprócz wymienionych historii w zbiorze zawarto również bardziej makabryczne historie. „Głód” Erica Sabola pokazuje do czego może doprowadzić nadmierna ciekawość i chciwość. Rezultaty własnych wyborów, nawet pozornie niewinnych, mogą bowiem stać się powodem utraty człowieczeństwa. Natomiast „Theatre macabre: Mroczne Wygnanie” to kunszt sztuki artystycznej przedstawiający wewnętrzną walkę pomiędzy demonami w Piekle. Zazdrość pomiędzy dwoma artystami może prowadzić nie tylko do śmierci, ale również utraty dusz. Demony karmią się grozą i ludzkimi słabościami - dosłownie.

D3opowiadania 191221,1


„Bohaterstwo w obliczu grozy absolutnej. Tak można zwięźle opisać świat Diablo – stwierdził we wstępie Micky Neilson. I w rzeczywistości większości bohaterów, ukazanych w opowiadaniach, odwagi nie brakuje. Ich heroiczne akcje, często na pierwszy rzut oka skazane na niepowodzenie, decydują o zwycięstwie i ocaleniu rzeszy ludzi. Oczywiście w książce nie zabrakło również tchórzy – co dobitnie pokazują dwa ostatnie opowiadania. Trzeba zaznaczyć również, że oprócz walki ze Złem postacie przede wszystkim – i to każda z nich – walczą z własnymi słabościami. Tragiczna przeszłość barbarzyńcy i łowcy demonów, obowiązek i nawyk posłuszeństwa mnicha oraz szamana czy pycha młodej adeptki magii mogą być łatwo wykorzystane przez przedstawicieli Piekła. Bohaterowie są więc możliwie realistyczni (oczywiście jak na kanony fantasy), mają swoje słabości i wady, cierpią, ogarnięci są wątpliwościami i często przestają wierzyć w sensowność swoich działań. Nawet barbarzyńcę ciężko porównać do innego przedstawiciela jego rasy – Conana, któremu faktycznie nie przydarzało się niezdecydowanie i zwątpienie.

Postacie w „Diablo III: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie” można śmiało zaliczyć do mocnych stron zbioru. Natomiast sam świat, w którym odgrywają się wydarzenia, nie jest zbyt szczegółowy – są krainy rodem z gry komputerowej, są ludzie, demony i najróżniejsze plugastwa. To świat bezlitosny, krwawy i pełen magii, gdzie zwykły człowiek jest tylko tłem – jego celem jest śmierć lub bycie uratowanym przez herosa. Trudno jednak na ponad 300 stronach wiernie stworzyć spójny świat, biorąc pod uwagę, że pracowało nad nim kilku autorów. Podobnie jest z językiem zbioru – chociaż widać tutaj rękę redaktora i pewną kompatybilność. Gdyby opowiadania nie były podpisane, mało kto domyśliłby się, że zbiór nie powstał ręką jednego autora.

„Diablo III: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie” opracowania zbiorowego to gratka dla fanów literatury fantasy, szczególnie miłośników gier Blizzard Entertainment. Można nawet odnieść wrażenie, że książka kończy się zbyt szybko i chciałoby się poznać kolejne przygody zbyt krótko opisanych bohaterów. Tego rodzaju niedosyt pozostaje po lekturze dobrych książek i to jest jeden z największych atutów dzieł literackich.


Michał „Spiderlo” Mazik
E-mail autora: michalmazik(at)gmail.com
Autor: Spiderlo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow