Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Daniel Abraham - Cień w środku lata

Daniel Abraham - Cień w środku lata

Informacje o książce

dots Tytuł: Cień w środku lata (Shadow in Summer)
dots Autor: Daniel Abraham
dots Wydawca: MAG
dots Rok wydania: 2009
dots Ilość stron: 413
dots Cena: 32,50 PLN


Każdy w danej dziedzinie musi w pewnym momencie rozpocząć swą karierę. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że nie jest to łatwe, albowiem ludzie wolą wybierać produkty sprawdzonych już ludzi, wielu z nas bowiem boi się odkrywać coś nowego w obawie, że to coś ich nie zadowoli. Takie podejście krzywdzące jest wobec młodych, debiutujących twórców, którzy pragną się pokazać w świecie. Właśnie przede mną leży świeżo przeczytany debiut Daniela Abrahama pod tytułem „Cień w środku lata” i bez wahania mogę stwierdzić, że jest to jedna z lepszych pozycji fantasy jakie ostatnio przeczytałem.

W świecie Khaiem nastały czasy niepokoju. Wojna pomiędzy królestwem Galtu a Saraykeht staje się coraz bardziej agresywna, a władcy knują przeciwko sobie spisek po spisku. Marchat Wilsin, głowa Galtu planuje zamach, który spowoduje upadek Saraykeht i zwycięstwo Galtu. Nadchodzi rozstrzygnięcie wojny, obrońcy Saraykehtu przekonają się, jaką cenę dane im będzie zapłacić za uratowanie swego miasta. Tym bardziej, że do gry wszedł trzeci gracz...

Muszę przyznać, że jak na debiut już sam zarys fabularny budzi pewną fascynację i zachęca do dokonania zakupu w najbliższej księgarni, tym bardziej, że otrzymujemy tu wszystko czego się spodziewaliśmy – od pięknych opisów krajobrazu, przez bardzo dobrze zarysowane postacie, aż do trzymającej w napięciu historii opowiadanej w fantastyczny sposób.

Sama opowieść zaczyna się dosyć niepozornie przedstawiając kolejne to postacie oraz dając nadzieje na sielankową historyjkę w klimatach magii i miecza. Przez pierwsze paręnaście/parędziesiąt stron autor wprowadza nas do swojego świata, przedstawiając co, gdzie, jak i kiedy, a czyni to w bardzo subtelny sposób, z kartki na kartkę odpowiednio tonując napięcie. Trzeba przede wszystkim przyznać, że świat wymyślony przez twórcę jest jednym z oryginalniejszych i bardziej interesujących jakie ostatnimi czasy dane mi było spotkać. Nie ma tu miejsca na legendarne groty wypełnione przerośniętymi mutantami czy przepełnionych pychą i ambicją poszukiwaczy przygód. Świat ten jest nieco bardziej zbliżony do tego, w którym my żyjemy, lecz znajduje się w nim pewna moc, magiczna powłoka, która go od naszej kuli ziemskiej odróżnia. Da się jednak zauważyć, że pisarz wysilił się nieco bardziej niż niektórzy i podobnie jak Tolkien zabierając się za powieść stworzył wpierw swój własny, oryginalny świat, a patrząc na mapy zawarte na końcu książki można się samemu o tym przekonać. Mamy tu do czynienia z krajem podzielonym na dwa główne kontynenty, są tu ogromne królestwa, miasta kupieckie, autorskie rasy, a nawet znalazło się miejsce na opuszczone pustkowia, na które lepiej się samemu nie wybierać.

Daniel Abraham   Cien w srodku lata 190715,1


Lecz nie tylko świat stworzony przez autora jest tu wyjątkowy. Na pochwałę zasługują również bardzo dobrze zarysowane profile psychologiczne postaci. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Nie znajdują się tu jednak cukierkowi bohaterowie w złotej zbroi. Spotkamy się natomiast ze zwykłymi ludźmi, biednymi jak i tymi bogatymi, tymi obdarzonymi pewnymi mocami jak i całkowitymi beztalenciami, będziemy mogli również obserwować czyny ludzi o dobrym sercu jak i osoby całkowicie pozbawione sumienia, serca, dobroci. Dzięki temu, wydawałoby się prostemu – lecz wbrew pozorom wykreowanie w dzisiejszych czasach czegoś oryginalnego i ciekawego jest wyjątkowo trudne – zabiegowi między kartki nie wkrada się nuda, a czytelnik z chęcią dochodzi do ostatniego strony, nie czując znużenia wynikającego z ewentualnej powtarzalności (która jak już wspominałem tutaj na szczęście nie istnieje). Cieszy również, że sama książka nie zamyka się w jednym gatunku. Z sielankowej opowieści fantasy wraz z postępem w lekturze „Cień w środku lata” przemienia się w świetny kryminał, pokazujący spisek i zdradę, a także cenę jaką trzeba zapłacić za wierność i honor wobec swego kraju. Wynieść zatem można zatem z tej lektury kilka ciekawych morałów.

Debiut Daniela Abrahama okazał się debiutem bardzo dobrym. Autor pokazał, że przy odrobinie motywacji i pomocy kilku ludzi można stworzyć bardzo dobre dzieło, które okazuje się czymś więcej niż zwykłym czytadłem. Warto zwrócić uwagę na tą pozycję w księgarni, jako że za niewielkie pieniądze otrzymujemy bardzo dobrą, a przede wszystkim ciekawie opisaną historię. Trzeba również zaznaczyć, że jest to pierwsza część przygotowywanej przez twórcę tetralogii pod tytułem „Cena ostateczna”, tak więc wszystkie wątki nierozwiązane tu z pewnością zostaną dokończone w następnej części, na którą już czekam z niecierpliwością.

Plusy:
  • ciekawie opowiedziana historia
  • fantastycznie przedstawieni bohaterowie
  • niebanalna
  • świat

    Minusy:
  • kilka niedopowiedzianych wątków

    Książka otrzymuje 8 w dziesięciostopniowej skali wg Huntera.


    Grzegorz „Hunter” Żmuda
    E-mail autora: hunter(at)sztab.com
  • Autor: Hunter


    Przedyskutuj artykuł na forum

    Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
    Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow