Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Dan Simmons - Hyperion

Dan Simmons - Hyperion

Informacje o książce

dots Tytuł: Hyperion
dots Autor: Dan Simmons
dots Ilość stron: 624
dots Wydawnictwo: Mag
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: 42 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

Nie raz już przyznawałem się na łamach niniejszego serwisu do pewnej predylekcji wobec zbiorów opowiadań, zwłaszcza pochodzących od jednego autora, choć daleki jestem również od wzgardy wobec różnorakich antologii tematycznych (o ile tylko trzymają poziom). Absolutnie jednak nie tego się spodziewałem sięgając po „Hyperiona”.

Przedmiotowa pozycja teoretycznie jest powieścią – teoretycznie, albowiem od początku do końca łączą je postacie głównych bohaterów, jak też motyw przewodni podróży – czy też raczej pielgrzymki – w kierunku lokacji na tytułowej planecie, ale jej konstrukcja nade wszystko przypomina opowieści z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, no może o mniej „szkatułkowym” charakterze.

Dan Simmons   Hyperion 141951,1


Same historie są zaś dość mocno odmienne, przyznam się szczerze, że o ile niektóre z nich mieszczą się w standardzie anturażu sci-fi (a właściwie konwencji space opery), o tyle chociażby opowieść o „starzejącej się wspak” Racheli mocno mnie poruszyła, bardzo przemyślnie – i przewrotnie – eksploatując wątek straty.

Autor bynajmniej nie zapomina o tzw. wątku głównym, po każdym „interwale” dodając doń coś nowego, lecz tak naprawdę ulega on zdynamizowaniu dopiero na ostatnich stronach, gdy… a właściwie by… Nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, iż bardziej pełni on rolę alibi niźli kleju spajającego całość.

„Hyperion” to pozycja tyleż intrygująca, co również sprawiająca po trosze wrażenie żartu z czytelnika, choć życzliwego i mimo wszystko wartościowego. Książka ta jednak jest adresowana nade wszystko do miłośników form (zasadniczo) krótkich, na co jej objętość bynajmniej nie wskazuje.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow