Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Cinda Williams Chima - Wygnana Królowa

Cinda Williams Chima - Wygnana Królowa

Informacje o książce

dots Tytuł : Wygnana Królowa (The Exiled Queen)
dots Autor: Cinda Williams Chima
dots Ilość stron: 658
dots Wydawnictwo: Galeria Książki
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Han po odkryciu nowych, niezwykłych zdolności postanowił za namową klanów wyruszyć do Oden’s Ford, by tam szkolić się na czarownika. W tej pełnej niebezpieczeństw podróży towarzyszy mu przyjaciel Tancerz. Zagraża im nadal potężna rodzina Bayarów, która stara się odzyskać pradawny amulet. Raisa nieświadomie podąża w tym samym kierunku, co Han. W podróży towarzyszą jej kadeci oraz przyjaciel Amon. Księżniczka zmuszona została do ucieczki z królestwa przed spiskiem przygotowanym przez królową i Wielkiego Maga. Stwierdziła, że najbezpieczniejszym miejscem będzie akademia Oden’s Ford, w której zamierza pobierać nauki w zakresie wojskowości.

Sięgając po drugi tom serii „Siedem Królestw” ciekawa byłam dalszych losów bohaterów, tym bardziej, że po przeczytaniu pierwszej części, tj. „Króla Demona”, czułam niedosyt. Może właśnie taki cel miała autorka pozostawiając historię niedopowiedzianą?

Okładka książki wykonana została w takim stylu jak dla pierwszego tomu. Oprawa graficzna jest ładna i tajemnicza.

Akcja powieści rozpoczyna się dynamicznie w przeciwieństwie do pierwszego tomu. Już od początku występuje wiele nieprzewidzianych zdarzeń, co sprawia, że chłonie się każdą stronę bardzo szybko. Z każdym przeczytanym rozdziałem zainteresowanie wzrasta.

Bohaterowie w kolejnej odsłonie są nadal wyraziści. Moją sympatię wzbudziły szczególnie dwie postacie: Han i Amon. Charaktery i systemy wartości odmienne, ale pod względem siły i lojalności widać duże podobieństwa. Han to osoba pełna sprzeczności. Z jednej strony szorstki i wydawać by się mogło bezwzględny. Z drugiej strony troskliwy na swój sposób. Ma pewien urok. Amon natomiast wzbudza pozytywne emocje swoim poświęceniem, lojalnością i honorem. Najmniej sympatii wzbudziła we mnie Raisa. Pomimo wartościowych cech takich jak odwaga w dążeniu do celu czy postawienie dobra królestwa na pierwszym miejscu, to wydała mi się nieprawdziwa i trochę samolubna. Nie pasują mi pewne sytuacje i wzniosłe mowy do dziewczyny szesnastoletniej. Poza tym ciągle nierozważnie popada w kłopoty, co świadczy o jej naiwności, i przez co naraża życie przyjaciół.

Cinda Williams Chima   Wygnana Krolowa 195103,1


Akcja książki „Wygnana Królowa” toczy się w różnych królestwach, dzięki czemu czytelnik ma możliwość lepiej poznać stworzony przez autorkę świat. Han i Raisa podróżują do jednego celu, ale dwiema różnymi ścieżkami. Droga jest pełna niebezpieczeństw, ale i nowych, ciekawych postaci. Czytelnik przemierza wraz z bohaterami kraj Wodnych Wędrowców czy też ziemie Ardenu, gdzie poznaje kult Malthusa.

W książce oprócz losów głównych bohaterów poznajemy też losy postaci, które w „Królu Demonie” były tylko zarysowane. Przykładem może być Cat, była towarzyszka Hana w gangu Łachmaniarzy. Postać ta przestaje być czytelnikowi obojętna, ponieważ poznaje jej historię.

W „Wygnanej Królowej” czytelnik spotyka też wiele nowych postaci. Szczególnie na terenie uczelni Oden’s Ford występuje porównanie społeczeństw pochodzących z różnych królestw. To gama skrajnych osobowości i zderzenie różnych obyczajów. Jak to zazwyczaj bywa występują osoby pomocne i honorowe, jak i zakłamane, okrutne i pełne zawiści. W uczelni zanikają podziały klasowe czy różnice związane ze zwyczajami poszczególnych królestw. Uczniami są nie tylko dzieci z zamożnych rodzin, ale również z tych biedniejszych. Autorka na stronach książki pokazała, jak dużą rolę potrafią odgrywać uprzedzenia, insynuacje i plotki.

Recenzując pierwszy tom serii napisałam, że mało w nim magii. W drugiej części zupełnie się to zmienia. Świat jest o wiele ciekawszy i bardziej tajemniczy. Większość wątków osnutych jest magią zarówno w dobrej, jak i złej postaci. Przedstawione są przedmioty mające właściwości magiczne takie jak np. czaromioty, czy wyprawa do Edijonu.

Autorka książki w interesujący sposób lawiruje między wątkami przedstawiając je naprzemiennie oczami Hana i Raisy. W świecie przepełnionym politycznymi intrygami o losach bohaterów często decyduje zrządzenie losu.

Podsumowując, drugi tom serii „Siedem Królestw” jest moim zdaniem lepszy od pierwszego. Świat w nim przedstawiony jest bardziej magiczny, a akcja toczy się płynnie od pierwszych stron książki. Po przeczytaniu „Wygnanej Królowej” jestem pewna, że sięgnę po kolejny tom serii, aby przekonać się jak dalej potoczy się historia Hana i Raisy. Jest to lekka, ale i interesująca lektura pozwalająca oderwać się od jesiennej rzeczywistości za oknem.


„Meggie”
E-mail autora: sungirl(at)op.pl
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow