Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Cinda Williams Chima - Tron Szarych Wilków

Cinda Williams Chima - Tron Szarych Wilków

Informacje o książce

dots Tytuł : Tron Szarych Wilków (The Gray Wolf Throne)
dots Autor: Cinda Williams Chima
dots Ilość stron: 577
dots Wydawnictwo: Galeria Książki
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Hana i Raisę czeka ponownie podróż, do której każde w inny sposób zostaje zmuszone. Następczyni tronu Fells jest uprowadzona, a Han musi wywiązać się z umowy, jaką zawarł z klanami i dlatego również opuszcza Oden’s Ford. Obydwoje podążają w tym samym kierunku, ale innymi drogami. W swej wędrówce do rodzinnych stron spotykają wielu wrogów, przez co poddawani są nieustannie próbom charakteru. Hanowi udaje się ocalić życie Raisy kosztem swojego zdrowia. Poznaje on także prawdę na temat jej pochodzenia. Następczyni tronu postanowiła wrócić do królestwa, aby pomóc matce i podjąć należne jej dziedzictwo, ale wiele osób nie chce dopuścić do koronacji księżniczki. Czy Raisa poradzi sobie z tak wieloma przeciwnikami? Jakiego wyboru drogi życiowej dokona i komu zaufa?

Po przeczytaniu dwóch wcześniejszych tomów serii „Siedem Królestw” wiedziałam, że tylko kwestią czasu będzie rozpoczęcie tomu trzeciego. Pod kątem obszerności „Tron Szarych Wilków” nie ustępuje poprzednim częściom, co jednak w tym przypadku jest zaletą. Książkę czyta się lekko, chociaż muszę przyznać, że tym razem były momenty nużące. Rozpoczynając lekturę miałam już pewne wyobrażenie zarówno na temat świata wykreowanego jak i samego stylu pisarskiego autorki, dlatego wiedziałam, czego się spodziewać.

Krąg bohaterów jest już znany czytelnikowi, jednak teraz dowiaduje się o nich więcej, co sprawia, że stają się bardziej wyraziści, a ich losy nie są obojętne. Przedstawionych jest więcej szczegółów, przez co motywy działań niektórych postaci są bardziej zrozumiałe, chociaż niekoniecznie godne pochwały.

Cinda Williams Chima   Tron Szarych Wilkow 182751,1


Han jest osobą doświadczoną życiowo, która straciła wiele bliskich osób. Los jest jednak przewrotny. Tym razem ciężkie czasy nastały dla Raisy. Jej wrogowie nie spoczną w działaniach mających na celu odsunięcie jej od tronu, przez co życie traci wiele osób. Następczyni tronu przechodzi niejedną chwilę zwątpienia, w której musi wykazać się stanowczością i odwagą. Staje przed trudnymi wyborami podejmując wiele ważnych decyzji, które zaważą na losach królestwa, ale także jej własnym. Nie zmieniło to jednak mojego nastawienia co do tej postaci i nadal wydaje mi się ona irytująca. Nie pasują mi do niej z jednej strony tak wzniosłe mowy, z drugiej natomiast wychodzenie z wszelkich opresji obronną ręką niby przez przypadek. Moje zdanie w tym względzie jeszcze się umacnia, gdy dodam do tego jej młody wiek.

Han natomiast wzbudza więcej sympatii i jest postacią barwną, przez co bardziej prawdziwą. Pogodzony ze swym losem stara się wykonywać powierzone zadania i nie zagubić się w sieci utkanych przez różne osoby intryg. Przypierany nieraz do muru dzielnie stawia czoło przeciwnościom i stara się obrócić nieprzyjemne sytuacje na własną korzyść.

W trzeciej księdze serii główny wątek toczy się wokół walki o tron Szarych Wilków, tak jak wskazuje tytuł. Jak to zwykle bywa wszędzie, gdzie w grę wchodzą władza i pieniądze, wpleciona jest zawiść. Powoduje to, że „Tron Szarych Wilków” jest bardziej mroczny od pozostałych części. Podczas walki o władzę dobrze sprawdza się powiedzenie „po trupach do celu”. Walka o tron przyczynia się do tego, że nie liczą się zasady, a wszelkie zahamowania znikają. Są ludzie bezwzględni, którzy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć to co założyli. Do takich osób należą między innymi członkowie rodziny Bayarów.

Akcja książki jest nadal dynamiczna, ale niektóre zwroty akcji są za bardzo przewidywalne. Pomimo wielu zalet muszę przyznać, że trzeci tom wydał mi się już nieco męczący. Może przez przeładowanie intrygami i nieustającymi potyczkami?

Kontynuacja serii „Siedem Królestw” zabiera czytelnika w podróż pełną niebezpieczeństw, magii i nieprzeciętnych osobowości. Książkę czyta się dobrze pomimo jej obszerności. Moja ocena jest niższa niż dla drugiego tomu, ponieważ były momenty, przez które było mi ciężej przebrnąć i moje zainteresowanie opowiadaną historią zmalało. Jednak zamierzam przeczytać czwarty tom serii, ponieważ jestem ciekawa jaki pomysł ma autorka na jej zakończenie. Mam nadzieję, że kolejna odsłona losów bohaterów pozytywnie mnie zaskoczy.


„Meggie”
E-mail autora: sungirl(at)op.pl
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow