Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Catherynne M. Valente - Opowieści sieroty, tom 2

Catherynne M. Valente - Opowieści sieroty, tom 2

Informacje o książce

dots Tytuł: Opowieści sieroty, tom 2 (The Orphan's Tales: In the cities of Coin and Spice)
dots Autor: Catherynne M. Valente
dots Ilość stron: 461
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2009
dots Cena: 39 PLN


W ogrodzie sułtana żyje pewna młoda dziewczyna – sierota. Na powiekach ma tatuaże, z których powodu została uznana za demoniczny pomiot i wyklęta. Spotkanemu w ogrodzie następcy sułtana opowiada baśnie, których treść zapisują właśnie tatuaże, z którymi się urodziła. Razem zagłębiają się w ich świat.

Klimat dalekiego Orientu, zapach kadzidła, baśnie tysiąca i jednej nocy oraz kręte meandry snutych przez Szeherezadę opowieści. To tylko niewiele z tego, co przywodzi na myśl lektura „Opowieści sieroty, tomu 2: W miastach monet i korzeni”, autorstwa Catherynne M. Valente, kontynuacji pierwszego tomu W gawędziarskiej powieści słychać echo tajemniczych Indii.

Gdy czytałam pierwsze strony, byłam lekko przerażona. Kwiecisty język, z mnóstwem metafor, epitetów, przepełniony zdaniami niemal tak mocno rozbudowanymi, jak mickiewiczowskie. Trzeba przyznać, nie jest to lektura łatwa i przystępna dla czytelnika. Jednak w zamian za trud, autorka otwiera przed odbiorcą wrota niesamowitego świata swej wyobraźni.

Opowiescisieroty2 222535,1


W książce w zasadzie nie ma fabuły. Istnieje tylko główny wątek. Co za tym idzie, nie ma rozdziałów, całość podzielona jest na dwie księgi, powiązane ze sobą tylko głównymi postaciami. Konstrukcja książki przypomina schody – wychodząc z jednego opowiadania, autorka zagłębia się w kolejny wątek, kolejny i kolejny, dopiero potem wraca do punktu z którego wyszła. Takie fabularne skoki na dłuższą metę robią się męczące i przewidywalne, choć intrygujące. Akcja i napięcie również nie są mocnymi stronami książki. Niespodziewane zwroty akcji , usilnie starają się to zastąpić, są zresztą całkiem udane. „Opowieści sieroty...” mają w sobie bardzo wiele z „Baśni tysiąca i jednej nocy” - ta sama brutalność i bezpośredniość opowiadań, tak samo zagmatwany świat oraz wielość postaci. Bohaterów w książce jest mnóstwo – w każdym z około 50 opowiadań występuje inna postać, mówiąca w pierwszej osobie. Jednak mimo wszystko autorce udało się w zadziwiający sposób zachować porządek i przejrzystość opowiadań. Świat przedstawiony, pomimo całego zagmatwania, jest wciągający i ciekawy. Nie został dokładnie scharakteryzowany, jest czymś niezbadanym i tajemniczym. Dodatkowo, nie został nazwany ani ujednolicony – czytelnik nie wie, czy akcja cały czas dzieje się w jednym świecie, czy w innym, czy może w tym samym, ale w innej płaszczyźnie, I czy w ogóle jest realny. Wszystko to powoduje, że nie można przewidzieć co się stanie, w przeciwieństwie do nudnej konstrukcji książki.

Co do samych opowiadań, są bardzo nietuzinkowe. Wiarygodne, jako że opowiadane w pierwszej osobie. Czytelnikowi łatwo utożsamić się z bohaterem, dzięki świetnym, ciekawym, bardzo plastycznym opisom przeżyć i zdarzeń. Żadne z opowiadań nie jest nawet podobne do drugiego, każde z nich opowiada historię, która mogła się rzeczywiście wydarzyć.

„Opowieści sieroty...” to książka interesująca, zadziwiająca i na wskroś przesiąknięta tajemnicą oraz magią. Gdy ją czytałam, wpadałam w baśniowy świat, który pochłaniał wszystkie moje myśli. Pełen uczuć, sentymentów i genialnie wręcz nakreślonych postaci, nakazywał wciąż do siebie wracać. Opowieści snute w ucho dziedzica przez sierotę z sułtańskiego ogrodu, czarują i stawiają przed oczami czytelnika fantastyczne baśniowe obrazy.

„Opowieści sieroty, tom 2: W miastach monet i korzeni” gorąco polecam wszystkim, którzy uwielbiają książki mające w sobie magię. Bo w tej książce magia bez wątpienia tkwi nie tylko w kunszcie pisarskim autorki, ale i w świecie oraz postaciach.


Karolina „Serafia” Kula
E-mail autorki: serafia(at)o2.pl
Autor: Serafia


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow