Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Cassandra Clare - Miasto popiołów

Cassandra Clare - Miasto popiołów

Informacje o książce

dots Tytuł: Miasto Popiołów (City of Ashes)
dots Autor: Cassandra Clare
dots Ilość stron: 528
dots Tom: 2
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2009
dots Cena: 35 PLN


"Miasto Popiołów" to duga część trylogii "Dary Anioła" autorstwa Cassandy Clare. Jeśli czytaliście moją recenzję dotyczącą pierwszego tomu, zapewne orientujecie się mniej więcej, o co w tym wszystkim chodzi - dla tych, którzy jeszcze się z nią nie zapoznali, postaram się w dalszej części odrobinę przybliżyć fabułę. Na wstępie muszę powiedzieć, że miałam ochotę sięgnąć po drugi tom, gdyż po lekturze "Miasta Kości" czułam lekki niedosyt. Pomimo niepotrzebnych, miłosnych wątków, historia opisana przez Clare wydała mi się ciekawa i warta bliższego poznania - czy kolejny tom okazał się godną kontynuacją? O tym za chwilę.

Bohaterką cyklu "Dary Anioła" jest Clary Fray, nastolatka jakich wiele, o przeciętnym wyglądzie, wychowywana przez samotną matkę i na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniająca. W pierwszym tomie okazuje się jednak, że jest ona ściśle związana z Nocnymi Łowcami - wojownikami chroniącymi ludzi przed atakami demonów. Clary wpada w wir wydarzeń, gdzie wampiry, wróżki, anioły i demony są postaciami jak najbardziej realnymi. W pierwszym tomie akcji jest sporo, a do najważniejszych wydarzeń możemy zaliczyć porwanie matki naszej bohaterki, ujawnienie tożsamości jej rzekomo zmarłego ojca oraz nieszczęsne wątki miłosne pomiędzy pewną czwórką bohaterów.

Drugi tom rozwija trochę sytuację - otóż potwierdza się fakt, że Jace, jeden z Nocnych Łowców, w którym zakochała się Clary, jest jej bratem, ojcem okazuje się być najbardziej znienawidzony i budzący strach osobnik - Valentine, a matka zapada w tajemniczą śpiączkę, z którą lekarze nie są w sobie w stanie poradzić. Dalej mamy Simona - najlepszego przyjaciela Clary (na marginesie, zakochanego w niej po uszy), który ku jej rozpaczy zostaje zamieniony w wampira, Alec'a, przybranego brata Jace'a, będącego w związku z czarownikiem Magnusem i Luke'a, przyjaciela rodziny, który to okazuje się być likantropem.

Cassandra Clare   Miasto Popiolow 191231,1


Jeśli zaś chodzi o wydarzenia, to na uwagę zasługuje zapewne fakt wymordowania Cichych Braci, podejrzenia skierowane przeciw Jace'owi o szpiegowanie dla Valentine'a, pojawienie się przewrażliwionej Inkwizytorki, walka na statku z demoniczną armią ojca Clary i jeszcze kilka innych wątków, których po prostu nie sposób opisać, gdyż jest ich zbyt wiele. "Miasto Popiołów" jest niezwykle bogate w akcję, opisy walk i trzymających w napięciu wydarzeń, autorka naprawdę dała popis swoich umiejętności, gdyż od lektury ciężko się oderwać. Pomimo drażniących wątków miłosnych, wszystko wydaje się być na naprawdę wysokim poziomie, opisy bohaterów są jeszcze bardziej szczegółowe, dzięki czemu stają się bliżsi czytelnikowi, a plastyczne wręcz oddanie scen walki zasługuje na duże brawa. Prócz wartkiej akcji na uwagę zasługują również dialogi, które należy zaliczyć do bardzo udanych - nie są płytkie (w większości wypadków), mają odpowiednią dawkę humoru, po prostu są skrojone na miarę.

Rzeczywistość, jaką funduje nam autorka nie jest typowo baśniową czy fantastyczną wizją, powiedziałabym raczej, że to w pewnym sensie alternatywny świat, zawierający sporo znanych nam z codzienności elementów. Wampiry, Fearie, czarownicy, wszyscy zachowują się jak normalni ludzie - imprezują, zakochują się i żyją własnym życiem. Nie doświadczymy tu Dzieci Nocy przebywających w zamkniętych, mrocznych zamkach, wróżek w magicznych lasach, czy też czarowników ważących zaklęcia na szczycie wieży. Wszystkie te postaci są w pewnym sensie "normalne", jedyne co ich odróżnia od Przyziemnych to specyficzne właściwości.

Podsumowując "Miasto Popiołów" okazało się naprawdę dobrą pozycją, wbrew pozorom nie tylko dla nastolatek. Odnajdziemy w niej sporo akcji, niespodziewanych wydarzeń, trudnych do rozszyfrowania zagadek, a wszystko to okraszone specyficznym fantastycznym światem, pełnym magicznych postaci. Myślę, że drugi tom można uznać za udaną kontynuację, a wręcz za lekturę przewyższającą "Miasto Kości", co zdarza się nie często. Mogę śmiało polecić tę pozycję i zapewnić, że z chęcią sięgnę po kolejną część "Darów Anioła", jak również po inne pozycje autorstwa Cassandry Clare.


Karolina „Villemo” Ziółkowska
E-mail autora: karolina_ziolkowska1(at)o2.pl
Autor: Villemo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow