Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Carlos Ruiz Zafón - Cień wiatru

Carlos Ruiz Zafón - Cień wiatru

Informacje o książce

dots Tytuł: Cień wiatru (La Sombra del Viento)
dots Autor: Carlos Ruiz Zafón
dots Ilość stron: 520
dots Wydawnictwo: Muza
dots Rok wydania: 2008
dots Cena: 29,90 PLN


Wszyscy mamy bardzo głęboko w sercu zakorzenioną jedną książkę. Taką, która nas oczarowała i - mimo upływu czasu oraz lektury wielu innych dzieł - pozostała w naszym wnętrzu. Najciekawsze jest to, jak wbrew pozorom wspomniana jedna książka, mniej lub bardziej, oddziałuje na nasze dalsze losy. Zapewne słowa te brzmią nieco nieprawdopodobnie, ale po pewnym zastanowieniu stwierdzimy, że stanowią prawdę.

Dla dziesięcioletniego Daniela Sempere takim fenomenem było zetknięcie się z „Cieniem wiatru”, dziełem, które latem 1945 roku odnalazł na Cmentarzu Zapomnianych Książek, gdzie przyprowadził go ojciec, posiadający własną księgarnię. Chłopiec, zachwycony jedną z lektur napisaną przez niejakiego Juliana Caraxa, stopniowo odkrywa informacje dotyczące jego osoby. Jednak początkowo wiadomo o nim naprawdę niewiele. Co więcej, dodatkowo intryguje fakt, że istnieje człowiek, który znajduje i pali dzieła tajemniczego pisarza.

Akcja „Cienia wiatru” rozgrywa się w Barcelonie, a sama fabuła zawiera liczne wątki powiązane ze sobą. Wszystkie zostały bowiem spowodowane fascynacją Daniela Julianem Caraxem i - rzecz jasna - powieścią, którą stworzył. Bardzo istotny wpływ na działania głównego bohatera mają, mimo że niezbyt drastyczne, przemiany zachodzące w jego charakterze. Wraz z biegiem lat towarzyszą mu coraz trudniejsze sytuacje przede wszystkim związane ze wspomnianym Caraxem, tym samym psychika Daniela ulega pewnym zmianom. W ten sposób Zafón zachęca nas do refleksji nad tym, jaki wpływ na odbiorcę ma literatura.

Portrety psychologiczne w „Cieniu wiatru” okazują się zdecydowanie zadowalające i przekonujące, aczkolwiek nie są przesadnie skomplikowane czy oryginalne. Cieszy fakt, że wszystkie postacie posługują się znacznie odmienną retoryką, często będącą konsekwencją zdobytego wykształcenia lub rangi społecznej. Bohaterowie wytwarzają specyficzną atmosferę, natomiast czytelnik ewidentnie odczuwa prawdziwe, ludzkie postacie, wliczając w to ich problemy, charakterystyczne cechy i zachowania. Najbardziej urzeka Fermin Romero de Torres - erudyta o nieprzeciętnym humorze i prawdziwy znawca kobiet. Niejednokrotnie zaskakuje celnymi uwagami albo niewątpliwie zabawnymi wypowiedziami.

CienWiatru 074050,1


Barcelona ukazana w „Cieniu wiatru” zachwyci niejedną osobę i spowoduje, że prawdopodobnie zapragnie ją odwiedzić. Co prawda Zafón praktycznie nie atakuje nas jej głębszymi opisami - przedstawia topografię miasta oszczędnie, lecz zarazem niezwykle sugestywnie. Dla lepszego wczucia się w charakter Barcelony pomagają nastrojowe fotografie, które głównie ją przedstawiają, będące dodatkowym i interesującym elementem wydania.

Jak wspomniałem, historia w „Cieniu wiatru” jest wielowątkowa. Wszystkie pomniejsze elementy fabuły znakomicie się uzupełniają, tworząc ogromnie wciągającą powieść. Świetnym posunięciem ze stron autora było przedstawienie historii z perspektyw różnych postaci, co nie powoduje jakiegokolwiek chaosu, wręcz odwrotnie - uatrakcyjnia utwór. Najistotniejsze jest jednak to, że Zafón nie pozwala nam na znużenie, intrygując, czasami subtelnie strasząc i prezentując liczne zwroty akcji.

Styl, jakim posługuje się hiszpański pisarz, to niemal prawdziwy majstersztyk. I nie ma w tym zdaniu krzty przesady. Zafón stosuje wyszukany i jednocześnie łatwy w odbiorze język, którego chłonięcie sprawia ogromną satysfakcję. Dlatego „Cień wiatru” to jedna z tych książek, która - pomimo swojej stosunkowo sporej objętości - całkowicie absorbuje i towarzyszy nam jedynie przez parę wieczorów, mimo że czytelnik pragnie z nią o wiele dłuższego kontaktu.

Zafón zachwyca swoim debiutanckim dziełem dla dorosłych (jego poprzednie książki były tworzone z myślą o młodszych odbiorcach). Czytając je szybko stwierdzamy, że miano bestsellera, które uzyskało, jest całkowicie zasłużone. Niesamowite umiejętności pisarskie i absorbująca fabuła wraz z urzekającymi postaciami to w tym przypadku podstawowe czynniki, zachęcające nas do ciągłego czytania. Bez wątpienia „Cień wiatru” stanowi dzieło godne jak największej rekomendacji.


Piotr „Silas” Burakowski
E-mail autora: piotr.silas(at)gmail.com
Autor: Silas


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow