Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Brandon Sanderson - Droga królów

Brandon Sanderson - Droga królów

Informacje o książce

dots Tytuł : Droga królów (The Way of Kings)
dots Autor: Brandon Sanderson
dots Ilość stron: 960
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 59 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Świat może się zmienić. Ta czwórka jest kluczem do przyszłości. Jeden z nich może przynieść zbawienie. Drugi doprowadzi do zagłady.

Trudno nie doceniać talentu Brandona Sandersona, ale jeszcze bardziej jego predylekcji ku podążaniu ścieżką trudniejszą, nie w pełni akceptowaną, lecz zarazem bardziej monumentalną i kompletną. Amerykański pisarz pomimo młodego wieku może się pochwalić już całkiem pokaźną bibliografią, aczkolwiek próżno w niej szukać pozycji nieobszernych, przeciwnie, niemal każda zasługuje na miano tomiszcza czy wręcz „cegły”. Nie inaczej jest z „Drogą królów”.

Już we wstępie czytamy, że jest to powieść, którą autor chciał stworzyć od dawna – wiarygodność której to tezy jest umiarkowana za względu na częste natykanie się na ten argument – i w istocie poświęcił jej dekadę – w co uwierzyć jest już dużo łatwiej, bynajmniej nie tylko ze względu na objętość, lecz także i wysoce przemyślaną konstrukcję całości.

Brandon Sanderson   Droga krolow 201932,1


Narracja, jak to często bywa, koncentruje się na kilku postaciach jednocześnie, początkowo zupełnie niezależnych od siebie, których ścieżki jednak powoli wchodzić na kurs kolizyjny. Nie obejdzie się także bez retrospekcji i przeskakiwania pomiędzy różnymi momentami, bynajmniej nie w porządku chronologicznym. Wszystko wszakże wdzięcznie się ze sobą zazębia tworząc spójną układankę.

Jak toi zwykle u Sandersona bywa, autor kreuje zupełnie nowy świat, autonomiczny wobec konwencji właściwych – czy wręcz typowych – dla światów fantasy. Ot, choćby zostaniemy uraczeni tzw. sprenami, czyli materialnymi odzwierciedleniami pojęć mniej czy bardziej abstrakcyjnych, jak ból, chwała, ale też ogień czy zgnilizna. Kiedy Sandersonowi wyczerpią się pomysły?

Lektura „Drogi królów” jest wyzwaniem, któremu z pewnością nie każdy podoła. Przeszkodami nie są jednak niedostatki warsztatowe, lecz konieczność pełnego zaangażowania i utrzymania koncentracji, co przy tysiącu stron nie musi być proste. Z pewnością jednak warto i już nie mogę się doczekać kolejnej części. Bo i owszem – to jeszcze nie koniec, ba, to dopiero początek.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow