Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Bernard Cornwell - Złodziej z szafotu

Bernard Cornwell - Złodziej z szafotu

Informacje o książce

dots Tytuł: Złodziej z szafotu (Gallows Thief)
dots Autor: Bernard Cornwell
dots Ilość stron: 456
dots Wydawnictwo: Bellona
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 35 PLN


Jeżeli ktoś dopuścił się zbrodni, to bez wątpienia powinien ponieść karę. Co jednak jeśli istnieją wątpliwości odnoście do jego winy? O ile nie wstawi się za nim ktoś wysoko postawiony – to i tak poniesie karę i to najsurowszą z możliwych – ku przestrodze dla społeczeństwa. Taki właśnie obraz brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości wyłania się z kart powieści „Złodziej z szafotu” Bernarda Cornwella. Autor wielu bestsellerowych powieści ( w tym „Zwiastuna burzy”) tym razem przenosi nas do postnapleońskiej XIX – wiecznej Wielkiej Brytanii, gdzie królują dobre maniery, etykieta, zróżnicowanie społeczne i niesprawiedliwość.

Bitwa pod Waterloo miała miejsce parę lat temu i choć okres panowania Cesarza powoli staje się historią, to nadal dzieli społeczeństwo brytyjskie na zwolenników i przeciwników wojny. Na tych, którzy pozostali w domach pomnażając swoje bogactwa, i tych, którzy ryzykując życie rzucili wyzwanie losowi. Kapitan Rider Sandman – główny bohater powieści – zaliczał się do tej drugiej grupy. Jednak wojna nie przyniosła mu wielkiej chwały i bogactwa. Rozpoznawany bardziej jako doskonały gracz w krykieta, na skutek finansowych nadużyć i samobójczej śmierci swego ojca popadł wraz z matką i siostrą w niedostatek i hańbę. Starając się za wszelką cenę wyprowadzić rodzinę z kryzysu musi pogodzić się z nie najlepszą reputacją, jaką zafundował mu ojciec (przez co nie może on poślubić pięknej Eleonor) i zapewnić rodzinie środki do życia.

Ten właśnie młody, energiczny, ale i honorowy człowiek zostaje wyznaczony przez ministra spraw wewnętrznych do zbadania sprawy pewnego głośnego zabójstwa. Od powodzenia jego misji ma zależeć to, czy niewinny człowiek zawiśnie, czy też zostanie oczyszczony z zarzutów. Jednak wbrew oczekiwaniom Sandmana sprawa nie okazuje się taka prosta i oczywista jak się mu wcześniej wydawało. W miarę jak trop coraz wyraźniej prowadzi do wpływowego grona członków arystokratycznego Klubu Serafina nad życiem Ridera zaczyna kłębić się coraz więcej gróźb. Wraz z zaprzyjaźnionym sierżantem Berringanem oraz młodą siostrą znanego rozbójnika Sally Hood usiłuje on nie tylko dociec prawdy, ale przede wszystkim przeżyć!

BerCorGall 213340,1


Charakterystyczny angielski klimat towarzyszy czytelnikowi już od pierwszych zdań powieści. Podziały społeczne nie rysują się już w tak oczywisty sposób, gdyż od kwestii urodzenia coraz większe znaczenie ma posiadany majątek (dający nawet możliwość „kupienia” szlachectwa). Jednak nadal istnieją wyraźne podziały miedzy równymi i równiejszymi. Wszędzie jednak królują dobre maniery i dobre wychowanie.

Cornwell buduje akcję konsekwentnie powoli ją rozwijając. Mnogość wątków pobocznych sprawia, że czytelnik nie odczuwa znużenia monotematycznością. Warto zwrócić uwagę, że występujące w tekście opisy krajobrazów czy odczuć bohaterów skonstruowane są w taki sposób, aby czytelnika zaciekawić, a nie zniechęcić. Autor nie ucieka od zagadnień prozaicznych, często pokazując codzienne życie nie tylko samych bohaterów, ale i osób trzecich.

Wydaje się, że Cornwell doskonale odwzorował nastroje panujące nie tylko w ówczesnym społeczeństwie, ale i w kulturze, sztuce, czy myśli technicznej. Rozczarują się jednak ci, którzy będą oczekiwali wielkiej gry politycznej. Wątki takowe, owszem, są, jednak nie stanowią przedmiotu większego zainteresowania autora. Konflikty między konserwatystami a reformatorami są zaledwie zarysowane i raczej nie odgrywają większej roli. Podobnie ma się podział między katolikami a protestantami, który przybiera raczej historyczny wymiar. Bardzo dobrze kreowane są za to epizody dotyczące wojen z Napoleonem jak i nastroje społeczne dotyczące tychże. Jednak przecież istotą kryminału jest przede wszystkim jak najciekawsze poprowadzenie akcji dotyczącej zbrodni i śledztwa. To zaś Cornwell oddał rewelacyjnie!


Łukasz T. Rykowski
E-mail autora: ryku123(at)boo.pl
Autor: Łukasz T. Rykowski


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow