Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Bartosz Grykowski - Piąty Anioł

Bartosz Grykowski - Piąty Anioł

Informacje o książce

dots Tytuł książki: Piąty Anioł
dots Gatunek: kryminał fantasy
dots Wydawca: superNOWA
dots Rok wydania: 2007
dots Ilość stron: 340
dots Cena: 27,50 PLN


Założę się, że część z was kiedyś marzyła (a nawet próbowała) o napisaniu książki. Niektórym ludziom ta sztuka się udaje, a niektórym nie. Jedną z takich osób jest młody prawnik Bartosz Grykowski. Dosyć niedawno zaskoczył nas swym pierwszym dziełem, kryminałem zatytułowanym „10 Lat Później”. Dosyć niedawno zadebiutował jednak na polu fantasy, jakże popularnym wśród dzisiejszej młodzieży. Powstał dzięki temu jego pierwszy tytuł w tym światku „Piąty Anioł”. Przyznam szczerze, że do książki podchodziłem z pewnym dystansem. Na szczęście moje obawy były błędne, a końcowe wrażenia jak najbardziej pozytywne…

Francja, rok 1330, zapowiadany od stuleci koniec świata nastał tak jak było to przepowiedziane przez Św. Jana. Piekielne moce panują nad światem i z dnia na dzień zbierają coraz krwawsze żniwo. Nikt się tego nie spodziewał, ludzie jednak nadal są aroganccy i nie widzą świata poza swoją skromną osobą. Na francuskiej prowincji Soissons dochodzi do tajemniczych mordów. W celu wyjaśnienia sprawy zostaje wysłany inkwizytor Jerome, który jest tak samo tajemniczy jak cała ta sytuacja. Gdy śledczy dochodzi do znaczących wniosków orientuje się, że mordy te nie są przypadkowe bowiem ma tu do czynienia z walką przeciw demonom obudzonym po długim śnie…

Fabuła książki przenosi nas do czasów XIV-wiecznej Francji, która w obliczu nadchodzącego niebezpieczeństwa posuwa się do absolutnej ostateczności. Przyznam szczerze, że pierwsze skojarzenia jakie mnie nachodziły po otworzeniu książki nasuwały mi na myśl dosyć znany film francuskiego reżysera o tytule „Braterstwo Wilków”. Zapewne wielu z was o tym filmie słyszało. Tu sytuacja jest podobna, a całość często nawiązuje do wymienionego przed chwilą filmu. Mamy tu bestie, tajemnicze morderstwa, średniowieczną Francję, a w końcu mamy tajemniczego głównego bohatera, który swoimi niekonwencjonalnymi metodami potrafi rozwiązać każdą zagadkę.

Zatrzymajmy się przez chwilę przy głównym bohaterze: Inkwizytor Jerome jest człowiekiem po przejściach. Oddany służbie Bogu staje na czele grupy dochodzeniowej i za wszelką cenę chce rozwiązać tajemnicę od, której zależą losy świata. Już na starcie autor miło zaskoczył mnie swą pomysłowością. Jerome mimo tego iż wydaje się postacią dosyć standardową jest tak naprawdę wyjątkowy. Jego charakterystyka zapiera dech w piersiach, zaś on sam jest owiany tajemnicą podobnie jak i cała powieść.

Właśnie tajemnica, uważam, że to słowo znakomicie oddaje realia panujące w lekturze. Wszystkie elementy składające się na zaskakującą fabułę, przedstawienie postaci, nagłe zwroty akcji są spowite gęstą mgłą tajemnicy. Trzeba przyznać, że w tym przypadku otwiera to przed czytelnikiem niespotykane często możliwości i pozwala popracować trochę wyobraźni. Dodać do tego można jeszcze fakt, że tytuł jest napisany bezkompromisowo. Widać wyraźnie, że artysta wiedział co robi i nie bał się pokazać brutalności, która z „Piątego Anioła” się wprost wylewa. Nie zrozumcie mnie jednak źle, nie mamy tu do czynienia z bezsensowną sieczką, lecz z interesującym i zaskakującym kolażem różnych gatunków.

Bartosz Grykowski 200538,1


Mówiąc o brutalności nie mam tu na myśli brutalnych zachowań bohaterów i postaci. Chodzi mi przede wszystkim o sposób w jaki to wszystko zostało napisane. Opisy zdewastowanych wiosek, martwych ciał czy też pozostałości po nich są wyjątkowo suche i brudne. Zalicza się to oczywiście jako plus, dzięki temu cała historia staje się jeszcze bardziej poruszająca. Nie zapominajcie jednak, że mówiąc o brutalności warto wspomnieć też o brutalności psychicznej. Przedstawienie świata w jakim toczy się akcja, a także ludzie go zamieszkujący są wyjątkowo podli. Wydaje się czasami jakby ludzie utożsamiali się z bestiami, które są główną problematyką książki. Dodam również, że autorowi udała się ta sztuka. Ukazał on bowiem świat jak i jego mieszkańców w trochę inny sposób, ukazał ich jako bestie, jako padlinożerców żerujących na słabszych i zabierających każdy ochłap tylko dla siebie. Przyznam, że rzadko można spotkać taki stosunek do świata, jedynie nieliczne tytuły (np. „Piknik na skraju drogi”) mogą się równać z tym co pokazane jest w opisywanym przeze mnie utworze.

Jak już wspomniałem jedną z największych zalet „Anioła” jest zdecydowanie tajemnicza konwencja, którą owiane jest dosłownie wszystko, od historii, przez bohaterów do świata i pobocznych wydarzeń. Odbija się to na wyobraźnię o tyle niesamowicie, że sami możemy ruszyć głową i stworzyć własną wizję, za co autorowi należą się gorące owacje na stojąco, ponieważ w tej kwestii spisał się on na medal.

Warto również tutaj wspomnieć słówko o samym zakończeniu, które jest nie mniej tajemnicze niż sama książka. Dzięki temu możemy sami wywnioskować co stało się dalej, a co za tym idzie jest to kolejny test dla naszej wyobraźni. Po za tym takie zakończenie zostawia otwartą furtkę dla kontynuacji czego życzę autorowi z całego serca.

Niestety główny motyw jak i tematyka książki powoduje, że nie jest to tytuł dla wszystkich, dużej części osób powieść nie przypadnie do gustu, innym będzie się ona niewiarygodnie dłużyć, a jeszcze inni jej po prostu nie zrozumieją. Na szczęście to tylko mały mankament, zapewniam jednak, że Ci z was, którzy interesują się tą tematyką fantasy i jej pokrewieństwami lub oglądali „Braterstwo…” i im się podobało mogą spokojnie zasiadać do lektury, spędzą bowiem przy niej dużo miłego czasu, a sama powieść ich zainteresuje i poruszy.

„Piąty Anioł” jest najlepszym dowodem na to, ze jak Polak chce to Polak potrafi. Autor - Bartosz Grykowski - napisał coś zaskakującego, a zarazem mrocznego i interesującego. Życzę mu z całego serca, aby jego kariera literacka się nie skończyła, bowiem po przeczytaniu „Piątego Anioła” zapisał się złotymi literami na kartkach top listy moich lubionych pisarzy;). Gorąco polecam!

Plusy:

 • mroczna, a zarazem interesująca historia
 • potrafi wzruszyć
 • pobudza wyobraźnię
 • zaskakuje

  Minusy:

 • nie dla wszystkich

  Książka otrzymuje 9 w dziesięciostopniowej skali.


  Hunter
  E-mail autora: hunter(at)sztab.com
 • Autor: Hunter


  Przedyskutuj artykuł na forum

  Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
  Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow