Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Andrzej Ziemiański - Virion. Szermierz natchniony. Pustynia

Andrzej Ziemiański - Virion. Szermierz natchniony. Pustynia

Informacje o książce

dots Tytuł : Virion. Szermierz natchniony. Pustynia
dots Autor: Andrzej Ziemiański
dots Ilość stron: 522
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 57,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


„Władza to tylko przyzwyczajenie, przekonanie poddanych, że ktoś nimi rządzi. A kto?”

Tego właściwie nie wie już chyba nikt. Najpotężniejsza służba cesarstwa, Zamek, właściwie przestała istnieć. Pałac bezradnie patrzy, jak misternie budowane latami podwaliny władzy rozpadają się jak domek z kart. Dyplomacja? Wolne żarty. Na terenie cesarstwa właśnie zniknęła ambasadorka Królestwa Troy. Obywatele Luan popadają w zbiorową histerię. Kometa nadal przemierza nieboskłon, obojętna na całe ziemskie zamieszanie.

Czas Taidy się kończy - nie może liczyć na Zamek, Nervę ani nikogo innego. Nie jest już nawet pewna, czy może ufać samej sobie. A Cesarz żąda wyników. Krwawych wyników. Virion i jego ludzie robią co mogą, by wyniki były odpowiednio spektakularne, ale gdy na granicy staje Legion Moy, żarty się kończą.


Pustynia wywołuje u statystycznego Polaka bardzo zbieżne i niezbyt zróżnicowane skojarzenia, ukształtowane głównie pod wpływem lektury kilku dzieł (nade wszystko jednej książki Sienkiewicza) oraz zapoznania się z obrazami właściwymi dla czy to filmów fabularnych, czy to dokumentalnych. Nade wszystko jest jednak światem nieznanym, którego jakichkolwiek sensownych namiastek próżno szukać nawet wśród najbliższej zagranicy. Czy więc „pustynna” odsłona serii o Virionie jest w stanie cokolwiek zmienić w tym zakresie?

Przedmiotowa powieść zwyczajowo rozgrywa się na dwóch planach – pierwszym poświęconym tytułowemu szermierzowi natchnionemu i drugim traktującym o losach Taidy. Chyba jednak nigdy nie były one aż tak niesymetryczne, bynajmniej jednak nie pod względem objętościowym, lecz potencjale przykucia uwagi czytelnika.

Andrzej Ziemianski   Virion


No dobra, jest jeszcze trzecia opowieść, poświęcona nowej bohaterce, której płeć zresztą nie powinna stanowić zaskoczenia zważywszy na deklaracje autora i jego dotychczasową twórczość. Czasami jednak czytelnik mógłby zapragnąć, by owe nowe postaci nie były piękne niczym z żurnala, jak też nie cechowały się inteligencją właściwą dla katedr uniwersytetów…

Od pewnego czasu Ziemiański zdaje się eksperymentować z rolą przypadku w historii i w omawianej pozycji wyznacza on nowe standardy – dla własnej twórczości – pod tym względem. Czyni to nie tylko przemyślnie, lecz ze świadomą przekorą, efekt końcowy zaś jest nie tylko zabawny, lecz i całkiem udany.

„Virion. Szermierz natchniony. Pustynia” to książka porównywalna do wcześniejszego „Zamku”, stanowiąca swego rodzaju literacki „fast food”, choć umiarkowany pod względem „kalorycznym” i mimo wszystko wciąż niepozostawiający czytelnika z uczuciem niesmaku, acz pod warunkiem jego uprzedniego nawyknięcia.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow