Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Andrzej Ziemiański - Pomnik cesarzowej Achai. Tom IV

Andrzej Ziemiański - Pomnik cesarzowej Achai. Tom IV

Informacje o książce

dots Tytuł : Pomnik cesarzowej Achai. Tom IV
dots Autor: Andrzej Ziemiański
dots Ilość stron: 755
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Granica między twórczością obfitą będącą skutkiem kwantowo lekkiego pióra a zwykłym rozmiłowanym w ilości grafomaństwie jest zapewne jednym ze słabiej uświadamianym przez literatów zagrożeniem, gdyż niepoddającym się prostym definicjom – obszerną może być książka tak stustronicowa, jak też licząca sobie tych stron i tysiąc, przy innej okazji zaś nawet półtora tysiąca kartek wciąż może pozostawiać uczucie niedosytu. Jak to jest w przypadku czwartego tomu „Pomnika cesarzowej Achai”?

Po pierwsze, to jeszcze nie jest koniec! Co z tego, że czytelnik ma za sobą około trzy tysiące stron, równie dobrze bowiem przed nim może się skrywać tajemnica, która dla wyjaśnienia będzie potrzebowała drugich tyle.

Czuje się to już dość szybko w trakcie lektury, albowiem akcja nie jest właściwie ani przez chwilę tak porywająca, jak to było wcześniej – zapomnijcie o momentach przyspieszenia w rodzaju ataku w porcie Sait czy też rajdu na Banxi, przeciwnie, bohaterowie są raczej na etapie planowania kolejnych posunięć, ewentualnie realizują zamierzenia bardziej rozciągnięte w czasie.

Andrzej Ziemianski   Pomnik Cesarzowej Achai


Fabuła koncentruje się na kilku wątkach, traktując je jako niemal równoprawne – ponownie więc dane nam jest śledzić losy komandora porucznika Tomaszewskiego (tak, tak, kolejny awans), jak też czarownicy Kai, nie zapomnimy także o Shen i Randzie, czasami zaś poznamy losy także postaci kompletnie trzeciorzędnych, rzutujące jednak na losy pozostałych, by wspomnieć o polskich alpinistach eksplorujących Góry Bogów.

W przypadku twórczości Andrzeja Ziemiańskiego nie można jednak zapominać ani na moment o typowym dla tegoż poczuciu humoru, jak też fakcie, że prezentowana opowieść nie jest snuta w stu procentach na poważnie – elementy humorystyczne nie są rzadkością, acz czasami trudno ocenić, kiedy są one zabiegiem zamierzonym, a zwłaszcza, czy czasami wzbudzane przez nich uczucie zażenowania było aby na pewno zaplanowane.

Jak zwykle dla tej serii wydawniczej rozdziały są opatrywane całostronicowymi ilustracjami, prezentującymi sobą talent autora. Szkoda tylko, że nie do końca są one zgrane z treścią – ot, obserwujemy wycieńczoną zwiadowczynię ubraną w strój jednoczęściowy, podczas gdy wyczytamy o dwóch, podobnie Tomaszewski oddaje się pasji snajperskiej „z ręki”, podczas gdy czytamy o wykorzystaniu worków jako podpórkom.

„Pomnik cesarzowej Achai. Tom IV” nie jest pozycją wybitną, nie jest też do końca tym, czego by oczekiwał czytelnik, w trakcie lektury jednak ten ostatni tak naprawdę nie pamięta o swoich pragnieniach, tak bardzo jest zaangażowany. Czy jednak tej pasji wystarczy na więcej niż jeden dodatkowy tom?


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow