Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Andrzej Ziemiański - Pomnik cesarzowej Achai. Tom III

Andrzej Ziemiański - Pomnik cesarzowej Achai. Tom III

Informacje o książce

dots Tytuł : Pomnik cesarzowej Achai. Tom III
dots Autor: Andrzej Ziemiański
dots Ilość stron: 799
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 49,99 PLN
dots Autor recenzji: Michał „Spiderlo” Mazik
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Wielu przeciwników „Pomnika cesarzowej Achai” ocenia ją przez pryzmat „Achai” i jest to podstawowy błąd w odbiorze książki. To tak, jakby ulubiona postać z serialu w kolejnym sezonie była odgrywana przez innego aktora. Jakkolwiek będzie się on starał, zawsze będzie porównywany z tym poprzednim, raczej z niekorzyścią dla siebie. Tutaj jest podobnie. „Pomnik cesarzowej Achai” Andrzeja Ziemiańskiego do odrębna powieść, która tylko z rzadka zazębia się z poprzednimi dziełami. Jeśli przyjmiemy ją w ten sposób, wtedy dopiero będzie można przyznać, że to dzieło zasługujące na uwagę, gładko łączące magiczną fantastykę z technologicznym science-fiction.

Ziemiański przyzwyczaił Czytelników, że grube, opasłe tomiska można czytać tak szybko jak krótkie nowele. Teraz powraca z trzecią częścią „Pomnika cesarzowej Achai” rozgrywającą się (dla przypomnienia) 1000 lat po okresie panowania słynnej wojowniczki. Kolejne rozwinięcie przygód doktora Siweckiego, czarodziejki Kai, inżynier Wyszyńskiej i komandora Tomaszewskiego rozwiewa niektóre tajemnice, chociaż wciąż czuć pewien niedosyt. Chciałoby się bowiem wiedzieć więcej.

Andrzej Ziemianski   Pomnik cesarzowej Achai


W trzecim tomie bohaterowie wciąż nie ustają w dążeniach, aby zdobyć dominację w Imperium. Wraz z rozwojem fabuły i śmiałymi działaniami polskich wojsk wychodzą na wierzch mroczne sekrety. Mimo technologicznej przewagi przybyszów, Imperium wciąż potrafi zaskakiwać. Dla komandora Tomaszewskiego zagadką jest również pani inżynier Wyszyńska szukająca pomnika Achai, z którą chcąc nie chcąc, musi współpracować. Czy w końcu Polak odgadnie jej naturę?

Bohaterowie wraz z przebiegiem akcji zmieniają się, chociaż nie są to z reguły jakieś diametralne, lecz subtelne detale. Inżynier Wyszyńska wydaje się bardziej ludzka (do tej pory można było mieć wrażenie, że to robot w ludzkiej skórze), natomiast komandor Tomaszewski jest bardziej stanowczy, czasami wręcz zaskakuje bezkompromisowością. Dojrzewa również czarodziejka: „Zdradzaj sobie swoją ojczyznę, jak chcesz. Stań po stronie, której chcesz. Ale za to, że sprzeniewierzyłaś się prawu czarowników, zapłacisz”. Popada w poważny konflikt z czarownikami, co jeszcze bardziej zwraca ją w stronę Polki i... komandora Tomaszewskiego. Ten jednak wciąż jest niezdecydowany czy bardziej pociąga go czarodziejka, czy pani inżynier.

Powieść standardem nie odbiega od poprzednich części i trudno na potrzeby recenzji wymyślić coś odkrywczego. Wciąż mamy do czynienia z niewybrednym żartem żołnierskim, wulgaryzmami i tarciami administracyjnymi na szczeblu wojskowym. Powieść nie wnosi rewolucyjnych zmian do fabuły a tylko przedłuża ciekawość Czytelnika, wciąż nie odsłaniając najważniejszych kart. Ziemiański z miną pokerzysty puszcza oko i niestety po przeczytaniu III tomu nie wiadomo czy ma mocne karty czy tylko blefuje. Znając kreatywny umysł pisarza, mam jednak nadzieję, że doskonale wie, co robi.


Michał „Spiderlo” Mazik
E-mail autora: michalmazik(at)gmail.com
Autor: Spiderlo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow