Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Andrzej Ziemiański - Pomnik cesarzowej Achai. Tom II

Andrzej Ziemiański - Pomnik cesarzowej Achai. Tom II

Informacje o książce

dots Tytuł : Pomnik cesarzowej Achai. Tom II
dots Autor: Andrzej Ziemiański
dots Ilość stron: 704
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2013
dots Cena: 45,99 PLN
dots Autor recenzji: Michał „Spiderlo” Mazik
dots Data recenzji:
dots Ocena: 90/100


Na drugi tom „Pomnika cesarzowej Achai” Andrzeja Ziemiańskiego na szczęście nie trzeba było długo czekać. Wielokrotnie nagradzany wrocławski autor po długiej, ośmioletniej przerwie w tworzeniu (lub raczej publikowaniu) dzieł o Imperium Achai, teraz rozkręcił się na dobre. Kontynuacja przygód żołnierza – Shen, czarodziejki – Kai i polskich przedstawicieli – Siwickiego i Tomaszewskiego zapowiada się całkiem dobrze.

Powieść oczywiście powinna być przeczytana kolejno po pierwszym tomie – w przeciwnym wypadku wydarzenia będą wydawały się chaotyczne. Czytelnik natomiast nie musi zapoznawać się z trzytomową „Achają” (chociaż warto), aby dobrze rozeznać się w wydarzeniach w „Pomniku Cesarzowej Achai”. Akcja powieści dzieje się bowiem około tysiąc lat po panowaniu wojowniczej Cesarzowej. Imperium ogarnął duży kryzys, potwory wciąż stanowią zagrożenie a władczyni wydając decyzje musi liczyć się z siłami specjalnymi. „Speckurwy” – jakby realnie spojrzeć – stanowią największą władzę, co oczywiście nie wszystkim się podoba.

Drugi tom zaskakuje jedynie fabułą – autor pokusił się o kilka detali oraz uchylił rąbka tajemnicy. Wiadomo już, dlaczego Imperium wysłało swoich żołnierzy na pewną rzeź. Wiadomo również, kto rozdaje główne karty w „krainie Achai”. Czy komuś uda się w końcu odnaleźć pomnik cesarzowej Achai? Niech to na razie pozostanie owiane tajemnicą…

PomnikAchaja2 181931,1


Wojsko polskie, które w pierwszej części poczęło przygotowywania do bezkrwawego przejęcia władzy, teraz decyduje się na odważniejsze polityczne poczynania. Imperium zyskało potężnego sojusznika, co jednak kryje się za tym? Zderzenie kultur i światów jest nader ciekawe – w taki zabieg zastosowany w literaturze science-fiction przyniósł już sławę niejednemu pisarzowi.

W „Pomniku cesarzowej Achai. Tomie II” Andrzeja Ziemiańskiego główni bohaterowie również nie próżnują – Shen staje na czele rebelii, Kai zyskuje coraz większą władzę i poważanie w…polskim wywiadzie, Siwicki i Tomaszewski okrywają wiele elementów układanki, które wpłynęły na zainteresowanie polskiego wojska krainą chylącą się powoli ku upadkowi.

Rozwój fabularny jest zgodny – coraz lepiej poznajemy bohaterów, akcja zbliża się ku exitus, jednak wciąż wiele wydarzeń „czeka” na trzeci-ostatni tom. Zastanawiające jest, czy autor zachowa w niej podobną dynamikę akcji, czy wytoczy najcięższe działa. Raczej chylę się ku temu drugiemu…

Język pisania po prawdzie szkoda oceniać. Ziemiański przyzwyczaił już nas dobrego, sprawdzonego warsztatu i tutaj jest nie inaczej. Żołnierze używają żołnierskiego języka, inteligenci kwiecistej mowy, a cwaniacy potrafią się dostosować. Samo głębokie kreowanie postaci i brak – nazwałbym to „zgrzytów” w narracji - nie pozwala się nudzić. Jako drobny mankament można przytoczyć powiązanie z „Achają” dotyczące potworów. Czytając „Achaję” wydawało się, że walki potworów z żołnierzami wkrótce dobiegną końca – a jedna ze stron eksterminuje drugą. Nic takiego się nie stało, minęło tysiąclecie a problem pozostał w tym samym miejscu.

„Pomnik cesarzowej Achai. Tom II” Andrzeja Ziemiańskiego jest lekturą, po którą trzeba sięgnąć. Ciężko tutaj o obiektywną opinię od osoby, dla której książka jest wartością. Na drodze czytelniczej trafiają się jednak pozycje interesujące lub – rzekłbym -„trudne”. „Pomnik cesarzowej Achai” z ręką na sercu mogę zaliczyć to tej pierwszej grupy.


Michał „Spiderlo” Mazik
E-mail autora: michalmazik(at)gmail.com
Autor: Spiderlo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow