Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Andrzej Ziemiański - Cyberpunk. Odrodzenie

Andrzej Ziemiański - Cyberpunk. Odrodzenie

Informacje o książce

dots Tytuł : Cyberpunk. Odrodzenie
dots Autor: Andrzej Ziemiański
dots Ilość stron: 416
dots Wydawnictwo: Akurat
dots Rok wydania: 2020
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 60/100


Okryte mgłą i spowite deszczem wieżowce, wąskie, zatłoczone uliczki, pulsujące neony i wielkoformatowe reklamy dają tło rzeczywistości, w której kwitną przestępczość, nielegalny handel bronią, danymi, a nawet ludzkim ciałem. To świat, w którym jednostka nic nie znaczy, a za los ogółu odpowiadają wielkie korporacje i gangi. To Zakazane Miasto.

Shey Scott – były policjant, wydalony ze służby z powodu śmiertelnej choroby oraz partnerujący mu Lou Landon usiłują namierzyć Axel Staller – bliźniaczą siostrę kobiety, która w biały dzień, mimo najwyższych środków bezpieczeństwa i drobiazgowej kontroli, pod okiem kamer, z niewiadomych przyczyn zamordowała kilkanaście osób.


Andrzej Ziemiański w czasie swej literackiej konwencji zwykł sięgać po najróżniejsze konwencje oraz realia, na szerokie wody czytelniczej rozpoznawalności i „ekstraklasowego sznytu” wypłynął jednak dopiero wraz z Achają zamieszkującą co prawda autorsko oryginalny, jednak dość konserwatywnie stworzone fantastyczne uniwersum. Wyrobiwszy sobie określoną renomę postanowił on spróbować swych sił (po raz kolejny, można rzec) z diametralnie odmiennym gatunkiem. Z jakim rezultatem?

Książka rozpoczyna się z iście hitchcockowskim przytupem, z uwzględnieniem czasów – autor wyszedł z przekonania, iż pojedyncze morderstwo dla współczesnego czytelnika niekoniecznie jawi się jako „trzęsienie ziemi”, w związku z czym zdecydował się na „mały genocyd”. Kilka stron później jednak czytelnik doskonale odnajduje się w konwencji – trudna zagadka oznacza konieczność sięgnięcia po pomoc dożywotnio urlopowanego wyjadacza zmagającego się z własnym życiowym bagażem.

Całość pachnie nawiązaniami do Dickowskiego (czy też bardziej Scottowskiego) Ricka Deckarda polującego na replikanty, w imię więc pewnego usamodzielnienia została podlana sosem pod wezwaniem św. implantu, który jednak okazuje się nie tyle „obcym ciałem w ciele”, co nade wszystko sztuczną – oraz samodzielną – inteligencją. Jak smakuje ów literacki kogel-mogel?

Andrzej Ziemianski   Cyberpunk


Niestety dość miałko. Lektura może nie wywołuje literackiej zgagi, lecz nasuwa skojarzenia obcowania z typowym „fast foodem” – „cyberpunkowość” tytułu kończy się na kilku wyeksploatowanych do cna motywach i „utensyliach”, nie porywając pod względem fabuły, jedyny element oryginalny stanowi zaś pewna rubaszność, typowa dla wcześniej poznanych bohaterek Ziemiańskiego, niestety przez swój brak pratchettowskich wysokich lotów nie jest ona w stanie uratować całości.

Nie ukrywam, iż proces wydawniczy tego tytułu – w tym parokrotnie przesuwane daty premiery – wzbudził moje głębokie podejrzenia, że książka ta bądź w porozumieniu z ludźmi z CD Projekt RED miała stanowić element kampanii promocyjnej wielkiego cyberpunkowego ich dzieła, ewentualnie stanowiła samodzielny projekt obliczony na próbę skorzystania z fali wywołanej przez większego gracza – i niestety jej lektura potwierdziła te obawy. Mamy bowiem do czynienia z typowym produkcyjniakiem, mało ambitnym pod jakimkolwiek względem, może nie tandetnym, lecz skazanym na dość szybkie zapomnienie.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow