Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

André Aciman - Wyjście z Egiptu

André Aciman - Wyjście z Egiptu

Informacje o książce

dots Tytuł : Wyjście z Egiptu (Out of Egypt)
dots Autor: André Aciman
dots Ilość stron: 368
dots Wydawnictwo: Czarne
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Sagi rodzinne nieodmiennie cieszą się powodzeniem wśród czytelników i nietrudno byłoby wymienić nazwiska rzesz twórców pozycji zaliczanych do tego gatunku. Taką sagą jest także po częście autobiograficzne „Wyjście z Egiptu” pióra Andrégo Acimana.

Tytuł przedmiotowej książki nieprzypadkowo stanowi nawiązanie do biblijnej opowieści, przeciwnie, jej bohaterami jest ród sefardyjskich Żydów, początkowo zamieszkujący na obszarze Turcji Ottomańskiej, a wraz z kolapsem tego państwa – któremu towarzyszył szereg, eufemistycznie stwierdzając, czystek etnicznych – przenoszących się do egipskiej Aleksandrii, gdzie przychodzi na świat narrator.

Opowieść jest snuta od czasów poprzedzających jego narodziny, i to o dwa pokolenia, nie mamy więc do czynienia z klasycznie europejską rodziną o modelu 2+2, lecz przeciwnie, ukazuje się nam wielkie drzewo o licznych gałęziach, mniej czy bardziej rozrośniętych i nawzajem ze sobą splecionych.

Andre Aciman   Wyjscie z Egiptu 175501,1


Prezentowani przez autora Żydzi sefardyjscy znacznie różnią się od aszkenazyjczyków znanych chociażby z twórczości Isaaca Singera, tak ze względu na obyczaje, zupełnie odległe od znanych nam chasydów, ale też i status materialny. W istocie mamy do czynienia ze swego rodzaju elitą, która nawet w obliczu skrajnych – w jej mniemaniu – problemów finansowych nie rezygnuje z rozrywek w postaci kina ani myślenia nad interesami w dalekiej Japonii.

Świat głównych bohaterów to jednak w znacznej mierze pełen blasku arystokracji pieniądza świat kolonialny, odchodzący bezpowrotnie w przeszłość, i to kilkukrotnie. Autorowi nieobce jest poczucie fatalizmu, związane z ciągłymi przeprowadzkami – a właściwie ucieczkami – oraz nieustannym uczuciem wyobcowania w nieodmiennie nieprzyjaznym środowisku.

„Wyjście z Egiptu” jest powieścią nierówną, pełną elementów intrygujących, ale też fragmentów mniej zajmujących. Jej objętość zdaje się idealnie dopasowaną do potrzeb czytelnika, któremu zaoszczędzone zostały wrażenia niedosytu, jak i przesycenia.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow