Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Aleksander Olin - Komusutra

Aleksander Olin - Komusutra

Informacje o książce

dots Tytuł książki: Komusutra
dots Gatunek: science fiction polityczne
dots Wydawca: superNOWA
dots Rok wydania: 1997
dots Ilość stron: 270
dots Cena: około 18 złotych


Tytuł książki już od razu jednoznacznie się nam kojarzy. I jest to skojarzenie słuszne, albowiem sporo znajdziemy w niej erotyzmu, ocierającego się wręcz momentami o pornografię. Głównym tematem jednak nie są pozycje miłosne, a groteskowo przedstawione wydarzenia zarówno z niedalekiej przeszłości, jak i niedługiej przyszłości. Jest to satyra, wręcz burleska, interpretująca zdarzenia, które znamy z polskiej sceny politycznej połowy lat 90. w sposób godny fantasty.

Potem jednak autor daje upust swojej fantazji i tworzy historię III Rzeczpospolitej rozwijając ją w kierunku dotąd niespotykanym. Cały czas robiąc to w niesamowicie dowcipny sposób. By nie być gołosłownym napiszę tylko, że w 2004 roku nie ma już III Rzeczypospolitej (ani IV), jest KPN, czyli Komuna Polskiego Narodu. Opiera się ona na „cywilizacji miłości” jednak inaczej interpretowanej, niż chcieliby duchowni.

W tych realiach Polska jest potężnym państwem dysponującym bronią na miarę bomby atomowej, jest to jednak broń zgodna z nową ideologią. A ideologia ta nie pozwala zabijać, każe kochać. Nawet wroga.

Aleksander Olin  Komusutra 152032,1


Książka składa się z 8 rozdziałów, akcja każdego z nich rozgrywa się w innym czasie i miejscu. Inni są bohaterowie. Jednak osią ciągle jest Polska w trakcie i po reformach. Całość łączy się w przezabawny obraz Polski, gdzie Liroy jest ministrem kultury.

Autor miał dobry pomysł na książkę, w świetny też sposób poprowadził fabułę. Trudno czasami zachować powagę podczas czytania, gdyż komizm sytuacyjny widać na każdym kroku. Książka ta jest absurdalna, podobnie jak i polska scena polityczna. Nawiązania, pośrednie i bezpośrednie, są do osób, miejsc oraz wydarzeń rzeczywistych, więc nie dziwię się twórcy tej książki, że wolał wydać ją pod pseudonimem. Mimo, że teoretycznie jest to fantastyka to i tak mógłby się spodziewać pozwów o zniesławienie. W roku 1998 miała wyjść druga część, niestety nie wyszła. I tylko możemy zgadywać, z jakich powodów.

Na pewno warto ją przeczytać dla relaksu, w autobusie, pociągu. Należy jednak uważać by zbyt głośno się nie śmiać. Mnie ta lektura rozbawiła, mam nadzieję, że wam również się spodoba.

Plusy:

 • niesztampowa fabuła
 • przezabawne sytuacje i interpretacje wydarzeń

  Minusy:

 • właściwie nie ma, czasami tylko autor zbytnio popuszcza wodze fantazji i naciąga pewne fakty, i jest to typowo rozrywkowa książka, nie niesie głębszego przesłania

  Książka otrzymuje 6,5 w dziesięciostopniowej skali wg Kahzada.


  E-mail autora: Jakub "Kahzad" Olejnik
 • Autor: Kahzad


  Przedyskutuj artykuł na forum

  Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
  Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow