Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Łukasz Orbitowski - Chodź ze mną

Łukasz Orbitowski - Chodź ze mną

Informacje o książce

dots Tytuł : Chodź ze mną
dots Autor: Łukasz Orbitowski
dots Ilość stron: 464
dots Wydawnictwo: SQN
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Rok 1958. Helena, dwudziestoletnia studentka stomatologii z Gdyni, zakochuje się w sowieckim kapitanie niszczyciela. Kola jest starszy i żonaty. Niemożliwa miłość w Polsce Ludowej zmusza ich do brawurowej ucieczki do Szwecji. Wyruszając w podróż ku szczęściu, nie znają ceny jaką zapłacą za wspólne życie. Czy odnajdą bezpieczną przystań?

Rok 2017. Czterdziestotrzyletni Dustin, kucharz i syn Heleny, po raz pierwszy słyszy od matki opowieść o ucieczce i ojcu, którego nigdy nie poznał. Musi się skonfrontować ze swoim pochodzeniem, prawdą o przeszłości Heleny oraz własnym narastającym szaleństwem.


„Na wojnie i w miłości wszystkie chwyty są dozwolone” – głosi stare porzekadło, na przekór regulacjom prawa humanitarnego czy postulatom różnorakich systemów etycznych i moralnych, a przynajmniej określając rzeczywistość taką, jaką jest. Możemy się o tym przekonać również i teraz, tak obserwując konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą, jak i podczas lektury debiutującej tuż po najeździe putinowskich zagonów na ukraińskie stepy (i nie tylko) książki Łukasza Orbitowskiego dotyczącej płomiennego romansu Polaka z, a jakże, Rosjaninem.

Akcja książki, jak przyzwyczaił nas autor „Kultu”, rozgrywa się niejako na dwóch planach chronologicznych, współczesnym, w swym zasadniczym kształcie jednak służebnym wobec przeszłości właściwej dla realiów gomułkowskich i gierkowskich (choć również kennedydowsko-nixonowskich). Granice pomiędzy nimi są jednak bardzo czytelne, choć twórca nie byłby sobą, gdyby nie spróbował nieco urozmaicić tego układu.

Lukasz Orbitowski   Chodz ze mna 102217,1


Pisarz z Krakowa dał się poznać jako specjalista w odmalowywaniu prowincjonalnych szarości, charakteryzując się niepowtarzalnym talentem w uchwyceniu specyfiki danego miejsca i czasu, dalekiej od okładek żurnali czy kart podręczników. Czuję się upoważniony do wygłaszania tego rodzaju tez, gdyż nie mam wątpliwości, że przy okazji lektury „Chodź ze mną” wielu starszym gdynianom przed oczyma stanie ich młodość, młodsi zaś rozpoznają mimo wszystko znane im uliczki.

Łukasz Orbitowski jednak nie byłby sobą, gdyby nie wplótł w kanwę swej opowieści pewnej „niezwykłości”, wszak po prostu wyglądanej przez czytelnika. Niemałe uznanie budzi fakt, jak umiejętnie można w „poważnej” beletrystyce poruszyć dyrdymały o ufoludach czy zamieścić wątki właściwe raczej dla prozy Iana Fleminga. I to w jakieś relacji wobec faktów!

„Chodź ze mną” to książka wręcz do szpiku kości „orbitowska”, choć można również odnieść wrażenie, że wręcz docierająca do granic przyjmowanych ostatnio przez autora konwencji oraz manier, czasami przez to zanadto przewidywalna w treści. Nawet jednak lekko kręcąc nosem trudno mi uwierzyć, by ktokolwiek był w stanie ją porzucić w połowie lektury.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow