Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Łukasz Orbitowski - Kult

Łukasz Orbitowski - Kult

Informacje o książce

dots Tytuł : Kult
dots Autor: Łukasz Orbitowski
dots Ilość stron: 480
dots Wydawnictwo: Świat Książki
dots Rok wydania: 2019
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.


Aktualne statystyki wskazują, iż Polska jest krajem ulegającym szybkiej laicyzacji. Jedni po tej informacji zakrzykną „nareszcie!”, inni z kolei opatrzą ją komentarzem „niestety”, mało kto jednak będzie ją kontestował. Wrażenie to pozostaje zarazem w pewnym dysonansie z figurą świebodzińskiego Chrystusa czy istnym wysypem pomników papieża-Polaka, zastanawiać się jednak można, czy w istocie nie mamy do czynienia ze zjawiskiem swoistej ucieczki do przodu, ewentualnie łabędzim śpiewem ostatniego religijnego – czy też pobożnego – pokolenia. Jeszcze niedawno zaś wiara stanowiła zjawisko powszechne, wręcz ludowe, jak u bohaterów „Kultu”.

Recenzowana powieść w sposób fabularyzowany przybliża historię objawień – czy też „objawień” –mających miejsce w Oławie na przełomie lat 80. i 90. minionego wieku. Warto zauważyć już na początku, iż mamy tu do czynienia mimo wszystko z fikcją literacką, aczkolwiek nie sposób sobie podczas lektury zadawać pytań o skalę „poetyckich” ingerencji w opowiadaną rzeczywistość, wszak często bardzo wiarygodną.

Lukasz Orbitowski   Kult 092401,1


Atutem powieści jest sama postać narratora oraz zarazem współuczestnika prezentowanych wydarzeń, wzbudzającego czasami rozbawienie, lecz nade wszystko sympatię, nawet gdy opowiada on o swych bardziej mrocznych postępkach. Jest to klasyczny everyman, w którym każdy z nas dostrzeże siebie, albo chciałby go spostrzec, albowiem niepozbawiony czasami rubasznego, czasami zaś całkiem inteligentnego poczucia humoru.

Jest to jednak również książka o czasach minionych, nie tylko idyllicznej młodości w epoce gomułkowsko-gierkowowskiej, lecz nade wszystko codziennej siermiężności lat po stłumieniu karnawału „Solidarności”, ale i całkiem realistycznym – i bolesnym – spojrzeniu na początki kapitalizmu w naszym kraju.

„Kult” Łukasza Orbitowskiego to powieść zaskakująco ciepła, daleka od padania na klęczki, lecz również i wyśmiewania zabobonu czy ciemnogrodu. Jest to publikacja poświęcona wierze, lecz również życiu jako takiemu, ojcostwie czy nawet sensowi codzienności. Do książki tej warto podejść z życzliwością, gdyż i takową ona odpłaci czytelnikowi.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow