Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Trójca RPG
h1>Trójca RPG/h1>
Informacje o grze

dots Tytuł: Trójca RPG
dots Autor: Tomasz Popielarczyk, Monika Kodrzycka, Kamil Jadczak, Piotr Głaszkowski, Piotr Jasiński, Maciej Dyjas
dots Realia: Steampunk (Steam Fantasy)
dots Ilość stron: 168
dots Mechanika: k12 i wiele innych
dots Świat: Wyspa Revanmoth
dots Wydawnictwo: Gra wydana przez autora (sumpt własny)
dots Rok wydania: 2009
dots Cena: Obecnie (2011) niedostępna, należy obserwować stronę główną systemu :)
dots WWW:http://gra.trojcarpg.pl/
Trójca RPG


Miło jest widzieć ludzi ambitnych, gotowych realizować swoje pomysły i dzielić się nimi z innymi. Miło jest widzieć osoby, które samodzielnie realizują swoją wielką pasję. Wydanie podręcznika własnym nakładem jest godne pochwały i jego twórcom należą się duże brawa. Mowa tu o autorach godnej uwagi gry fabularnej o prostym tytule „Trójca”.

Pierwsze wrażenie
„Trójca” to rodzima produkcja osadzona w klimatach steampunku ( w dużym skrócie: gatunek ten łączy elementy klasycznego fantasy i technologii rodem z rewolucji przemysłowej, w literaturze określane mianem urban fantasy) i jak już wspomniałem, wydana została własnym kosztem przez ich autorów. Sama oprawa wizualna robi dobre wrażenie. Okładka jest prosta, ale klimatyczna, format b5 jest poręczny, a objętość może i nie szokuje, ale dla początkującego systemu jest wystarczająca.
Treść jest spójna, a rozdziały podzielone klarownie i logicznie. Niestety z formą bywa już różnie, szczególnie zaś ze wstawkami sfabularyzowanymi, czyli opowiadankami wprowadzającymi nas w klimat wyspy Revanmoth. Same w sobie nie są złe, ale wyraźne błędy stylistyczne znacznie psują ich odbiór. Plus to dodanie przykładowej sesji, jest to znaczna pomoc dla początkujących RPG-owców.

Świat gry
Kraina „Trójcy” to wyżej wspomniany Revanmoth. Poznajemy dokładnie każdą część tej wyspy dzięki dobrze sporządzonym opisom, napisanym tak, by w łatwy sposób można było wykorzystać smaczki poszczególnych regionów do przyszłych przygód. Przytoczę tu tylko jedno miejsce, które zwróciło moja szczególną uwagę – więzienie Biddrieviku.
Gorzej wygląda z rasami. Możemy się wcielić w cztery skóry: Ludzi (oczywiście dominujących pod względem populacji), Arian (nie są to bracia polscy, ale… Elfy dostosowane do realiów steampunku) Karłów (hybryda krasnoluda z gnomem) oraz Felpurów (kotołak, czy też Khajiit z serii „The Elder Scrolls”). Zestaw niezbyt oryginalny, nieprawdaż?
Nadrabiają to jednak dalsze informacje o technologii, filozofii, wierzeniach oraz krainach dające wiele pomysłów dla śmiałka chcącego prowadzić ten autorski system.
Tworzenie postaci może okazać się czasochłonne i nieco skomplikowane, ale nie jest nużące, a dokładne informacje przy opisie profesji, atutów i innych smaczków w znacznym stopniu pomogą graczom wczuć się w ich nowe alter ego.
Największą wadą systemu jest marne opisanie ekwipunku. Informacje są jałowe, nieraz wręcz encyklopedyczne, a hasła typu „podwójne krwawienie” czy „tętnica podskórna” wołają o pomstę do nieba. Autorzy przekombinowali tutaj szczególnie kwestie broni, tych mamy kilka stron, niektóre posiadają nieco irracjonalne współczynniki. Szkoda również, że broni palnej jest niewiele. Zbagatelizowanie przedmiotów nadających klimat systemowi (np. implanty zmieniające fizyczne możliwości postaci) również nie służy mu najlepiej.

Walka i Magia
Brak tu jakichś szczególnych innowacji, autorzy postawili na sprawdzony, aktywny system rodem z typowych RPG. Spodoba się szczególnie fanom D&D, mnie osobiście niezbyt podchodzi.
Podobnie wygląda magia, choć twórcy próbują się podratować rytuałami, które są ciekawe, ale raczej niepraktyczne. Ogólnie system magii to nic innego jak hybryda D&D z Warhammerem.

Podsumowanie
Projekt „Trójcy” jest na pewno godny podziwu wobec ich twórców. Błędów jest jak sami zauważyliście, dość sporo, ale jak na pierwszy i to w dodatku w pełni autorski pomysł, jest całkiem przyzwoicie. Jest to system godny uwagi ze względu na niesamowity klimat świata przedstawionego. Nie jest być może przełomem, ale z pełną odpowiedzialnością mogę uznać „Trójcę” za dobry system rodzimej produkcji.

***

Plusy wg. Regisa
+ spójność i klarowność
+ klimatyczny świat
+ idealny system dla początkujących

Minusy wg. Regisa
- błędy stylistyczne utrudniając odczytywanie treści
- rasy
- skalkowana mechanika



Michał „Regis” Bonk
E-mail autora: radagast90(at)o2.pl
Autor: Regis


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow